Апел към гражданите
Апел към гражданите / netinfo

Според прогнозите на Националния институт по метеорология и хидрология на БАН през следващите дни у нас се очакват температури от около 35-37 градуса по Целзий. Индексът на ултравиолетовото лъчение ще бъде висок. В тази връзка специалистите от Териториална дирекция „Гражданска защита" - Кърджали препоръчват следните мерки срещу слънчев удар и природни бедствия:

  • - Малките деца и хронично болните възрастни хора да не са навън в най-горещите част от деня между 10,30 и 18 часа. Ако им се наложи да бъдат на открито да носят светли и широки дрехи от естествени материи, както и шапки.
  • - Да се избягва стоенето на слънце повече от половин час. Да се избягват обедните часове за извършване на дейности на открито, особено от страдащи от сърдечносъдови и мозъчни заболявания, както и от възрастни хора.;
  • - Гражданите да съблюдават подходящ хранителен режим-да избягват мазните и тежки храни;
  • - Да не се пие концентриран алкохол, бира и сладки безалкохолни напитки, защото те утоляват временно жаждата, но разширяват кръвоносните съдове и по този начин увеличават вероятността от топлинен удар и сърдечни проблеми;
  • - Да се пият повече течности като се ограничава кафето. Приемът на плодове и зеленчуци възстановява по-бързо изгубените от топлината течности;
  • - Ако тръгвате на дълъг път, предвидете повече почивки за освежаване, отколкото обикновено си позволявате. Горещините водят до понижаване на способността за концентрация, сънливост и повишена избухливост.
  • - Не се къпете в неохраняеми водоеми;
  • - Не извършвайте дейности и не използвайте леснозапалими вещества и материали без необходимите предпазни мерки за противопожарна безопасност;
  • - Работодателите да осигуряват на работниците и служителите си хладка минерална вода;
  • - Да се избягва масовото пребиваване на хора в затворени неклиматизирани помещения поради възможни неблагоприятни здравословни последици;
  • - Не повече от 10-12 градуса трябва да бъде разликата между температурата на климатизирано помещение и външната температура. Честата смяна на такива пространства - напр. влизане или излизане от кола, паркирана на открито (в която температурата може да достигне и над 40 градуса) и в охладено помещение трябва да става внимателно. При влизане в автомобила, трябва да се отворят прозорците и по възможност да се проветри. Аклиматизацията в студено помещение става за около минута-две. Резкият преход от топло към студено и обратно при температурна разлика над 10 градуса, може да предизвика колапс, особено при пациенти със сърдечно-съдови заболявания.
  • - Първите признаци на слънчевия и топлинния удар са: зачервена, суха кожа, липса на потене, липса на слюноотделяне, човек не може да преглъща. Възможно е да се появи световъртеж, промени в зрението, гадене, главоболие и повръщане. Много е важно пострадалият да се пренесе веднага на хладно място и да приема течност.
  • - При необходимост потърсете помощ на тел. 112.
  • - Да се избягва зареждането на автомобилите с горива в най-горещата част от деня;
  • - Да се почисти сухата растителност в дворовете и да се внимава при избора на място за депониране на горими отпадъци. Да не се палят стърнища.