По нетрадиционен начин в дряновското читалище „Развитие-1869" отбелязаха Антоновден и Атанасовден. От културната институция решиха тази година да зарадват потребителите на Дневния център за възрастни към Дружество за социално подпомагане и ги поканиха в библиотеката на читалището. Възрастните хора останаха приятно изненадани и впечатлени от отличната организация, и създадената празнична обстановка.
Мултимедийна презентация онагледи традициите, съпътстващи двата празника, а в специално подготвена от библиотекарката беседа бяха представени различни вярвания, свързани със зимната празнична обредност.
Според поверието двамата братя-светци били ковачи. Затова техните дни се чествали като празник на еснафа на ковачите, ножарите и налбантите. Ала друго такова добавя, че имали власт и над болестите. Смята се, че на Антоновден всички болести се събират заедно, а на Атанасовден тръгват сред хората. А за да умилостивят и болестите, и техните повелители-светци, някога хората приготвяли специални обредни хлябове. Намазвали ги с мед и ги раздавали на съседи и роднини.
Тази традиция съживиха и в Народно читалище „Развитие-1869". Специално приготвена празнична погача хапнаха гостите на културната институция и планираха следващата съвместна проява- отбелязването на Трифон Зарезан.