/ iStock/Getty Images
Украинският президент Володимир Зеленски откри днес ново хранилище за ядрени отпадъци в Чернобил - мястото на най-тежката ядрена авария в света, разиграла се преди точно 35 години, предаде Асошиейтед прес.

Зеленски, който посети Чернобил заедно с генералния директор на Международната атомна енергия (МААЕ) Рафаел Мариано Гроси, се зарече "да превърне забранената зона, както е наричан Чернобил, в зона на възраждане".

"Украйна не е сама, тя има широка подкрепа сред партньорите си", увери нейният президент. "Това ново хранилище беше въведено в експлоатация и е много важно, че днес ще бъде получен лиценз за поддържане на новото хранилище", добави той.

35 години от ядрената катастрофа в Чернобил в цифри (СНИМКИ)

Украинските власти решиха да използват обезлюдената забранена зона около АЕЦ "Чернобил", за да построят обект, където страната ще складира ядрените си отпадъци през следващите сто години.

Понастоящем Украйна има четири атомни електроцентрали и трябва да извозва ядрените отпадъци от тях в Русия. Новото хранилище ще позволи на украинското правителство да спестява по 200 милиона долара годишно, отбелязва АП.

МААЕ "ще продължи да работи неуморно по въпросите на извеждането от експлоатация, радиоактивните отпадъци и ликвидирането на екологичните последици, свързани с Чернобилската авария", написа в Twitter Рафаел Гроси.

Късно вечерта на 26 април 1986 г. Четвърти реактор на Чернобилската АЕЦ, на 110 километра северно от Киев, избухва и предизвиква пожар. Сградата е разрушена, а в небето са изхвърлени ядрени частици.

Тайните на ужаса в призрачния град Припят (ГАЛЕРИЯ)

Радиация продължи да изтича от сградата на реактора до 2019 г., когато цялата сграда беше покрита с огромен заслон с формата на арка.

На 35-ата годишнина от трагедията украинските власти разсекретиха документи, показващи, че в АЕЦ "Чернобил" на няколко пъти преди 26 април 1986 г. е имало сериозни инциденти.

Украинската Служба за сигурност разкри, че съветските власти на 8 юли 1986 г. са издали указ, класифициращ всички подробности около Чернобилската катастрофа, включително броя на разболяващите се хора. Според службата през октомври 1987 г. френски журналист опитал да отнесе в чужбина проби от почвата и водата, но КГБ разменило пробите му с чисти такива.
БТА