/ iStock

Китай е лидер в световната икономика. Китайската е сред най-големите и сред най-бързо развиващите се икономики в света. Икономическите реформи от 1978 г. спомагат за издигането на Китай до една от основните икономически сили в света.

От 2014 година страната е втората по големина икономика по номинален БВП и най-голямата по паритет на покупателната способност.

Отваряйки се към чуждестранни инвестиции страната успява да регистрира впечатляващ растеж през годините. 

китай
iStock

Китай е световен производител на различни стоки – електроника, мебели текстил, обувки, въглища, стомана, суровини.

Стабилност и растеж са в основата на китайската икономика. Китай притежава най-голямата производствена база в света, но в същото време китайската икономика е зависима от вноса на зърнени храни, медни руди и суров петрол. 

Страната иска да ограничи свръхкапацитета в промишлеността, но в същото време планира да се отделят повече средства за технологични иновации и модерно производство за създаване на “нови производителни сили”.

Приоритетните сектори в момента за Китай са: автомобилната индустрия, производство в преработващата промишленост, зелена енергия, електроника и изкуствен интелект. Изкуственият интелект, производство в преработващата промишленост, електрически автомобили, соларна и вятърна енергия, електроника, електронна търговия са едни от най-силните сектори в икономиката на Китай. Страната се стреми да разработи планове за развитие на квантовите изчисления и изкуствения интелект, проправяйки си път си към технологична самодостатъчност.

китай
iStock

Според най-новите данни на Националното статистическо бюро на страната, китайските потребителски цени се понижават през март тази година. През февруари показателят се е понижил с 0,7 на сто, като спадът e бил по-дълбок от очакваното. От статистическо бюро обясняват по-ниските цени с поевтиняване на петрола и увеличаването на доставките на пресни храни заради по-топлото време. 

китай
iStock

В последните седмици президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи мита върху китайските стоки, а не след дълго Китай отвърна с контрамерки. 

Така китайското правителството се фокусира повече върху вътрешния пазар и инвестиции в местни технологии. 

В Китай правителството въвежда различни начини за стимулиране на покупките на домакински уреди и автомобили. За страната увеличаването на потребителските разходи е основен приоритет. Китайските власти са си поставили за цел годишната инфлация "около 2 на сто" през 2025 година.