Вратарски хикс провали Италия и Румъния
Вратарски хикс провали Италия и Румъния / netinfo
Румъния успя да препъне втори пореден голям тим и завърши наравно 1:1 със световния шампион Италия. С основна заслуга за равенството са вратарите на двата отбора Джанлуиджи Буфон и Богдан Лобонт, който спасиха почти всичко, което имаше да се спасява в двубоя. Буфон дори отрази малко спорна дузпа, бита от Адриан Муту. След този втори мач от група С, Румъния има 2 точки, а Италия – само една. Въпреки това и двата тима все още имат теоретична възможност да продължат на четвъртфинал, тъй като са възможни различни развои в зависимост от резултата на късния мач Холандия – Франция. И Румъния, и Италия могат да съжаляват, че са останали само с по точка, тъй като пропуснаха невероятни положения. Безспорно на Апенините ще има нова вълна оплаквания от реферите на Евро 2008, тъй като Том Хенинг Йоребро не зачете попадение на Лука Тони в самия край на първото полувреме. Неговият помощник вдигна доста спорна засада, а протестите бяха отхвърлени. Румънските футболисти пък удариха греда в 20-та минута, когато Киву центрира в наказателното поле, Никулае отигра и след рикошет и топката срещна стълба. В последвалото разиграване северните ни съседи загубиха един от титулярите си. Мирел Радой и Разван Рац се сблъскаха лошо във въздуха в борба за една топка и първият остана да лежи на земята. Радой бе заменен и откаран в болница, където установиха, че има счупен нос, а Рац продължи двубоя с превръзка на челото. За разлика от първото равенство в група С между Румъния и Франция, днешният мач бе много интересен, изпълнен с интересни положения и голови ситуации, а рядко играта се задържаше дълго в централната зона. Първото полувреме завърши без попадения, но и двата отбора имаха достатъчно възможности да променят това. Вторите 45 минути започнаха ударно, и десет минути след началото на полувремето резултатът бе открит. Джанлука Дзамброта направи невероятна грешка като върна към Буфон, а дебнещият зад гърба му Муту се възползва от ситуацията и сам срещу вратаря нямаше проблем да отбележи. Потресената Италия обаче се оказа по-съсредоточена от щастливата Румъния, и още в следващата атака изненадващо Кристиан Панучи изравни. След едно центриране в наказателното поле на Румъния, Киелини свали с глава точно на крака на Панучи, който от метър прати топката в мрежата. До края на двубоя имаше още много положения за промяна на резултата, като Никулае се отличи с пропуските си за Румъния, а Лука Тони продължи нишката, която следва от началото на шампионата и се разминаваше непрекъснато с вратата. Най-решаващият момент се оказа в 81-та минута, когато Йоребро отсъди спорна дузпа в полза на Румъния, за нарушение на Панучи срещу Никулае. Звездата на румънците Адриан Муту обаче трепна пред италианската врата и Джиджи Буфон отрази удара му от бялата точка. В оставащите минути и двата състава като че ли се примириха, а като Донадони пусна в игра дефанзивния Амброзини, а Пицурка замени Муту с Кочиш. И Италия, и Румъния трябва сериозно да смятат до края на груповата фаза, и задължително да спечелят последните си срещи, съответно с Франция и Холандия. От румънския състав Дорин Гоян получи жълт картон и няма да може да вземе участие в следващия мач на отбора. Футболистът на ЦСКА Флорентин Петре игра 60 минути в днешната среща.