/ iStock photos/Getty images

Поставянето на изолация е ключов момент от създаването на енергийно ефективен и уютен дом. В основата на постигането на оптимална топлоизолация и шумоизолация за дома обаче стои изборът на изолационни материали.

Как да постигнеш максимална енергийна ефективност и да се радваш на всички ползи от наличието на изолация? Виж повече за видовете материали и техните предимства и недостатъци от екипа на Mr-Bricolage.bg.

Защо изолацията е важна и кои са ползите от качествената такава за дома?

Изолацията предоставя множество предимства за всяко домакинство, включително намалени разходи за електроенергия поради поддържане на оптимални температури и изолиране на студа.

Друга полза от това решение е намаляване на шума от външната среда, което спомага за комфорта на живущите, особено ако жилището ви се намира в по-натоварени райони.

Освен това, добрата изолация се отличава с устойчивост на различни атмосферни условия и води до повишаване на стойността на имота ти.

Кои са видовете материали за изолация и какво трябва да знаете за тях?

Сред най-популярните, използвани за направа на външна и вътрешна изолация в домашна обстановка, са следните:

1. Минерална вата
Представлява много популярен избор за шумо и топлоизолация. Използва се както за стени, така и за тавани и дори подова настилка. Минералната вата има отлични изолационни свойства и се отличава с много лесен монтаж и огнеустойчивост.

2. Изолационни панели
Използват се най-често за външни фасади, като се разграничават на стенни и покривни панели. Имат много добра хидроизолация и осигуряват енергийна ефективност.

3. Полиуретанова пяна
Служи за запълване на дупки и се характеризира с много лесно приложение и дълъг експлоатационен живот. Може да се прилага и на места, където традиционните варианти за изолация не са ефективни.

4. Стиропор (EPS)
Нарича се още експандиран пенополистирен. Представлява популярен и икономичен вариант, който освен това е лек и удобен за монтаж.

5. Неопор (графитен EPS)
Отличава се с по-голяма плътност, отколкото тази на стиропора (EPS) и намалена топлопроводимост на изолационните платна, което се дължи на наличието на допълнителни графични зърна.

6. Каменна вата
Този естествен влакнест материал се препоръчва както за външна, така и за вътрешна изолация. Има висока точна на горене, осигурява много добра шумоизолация и гарантира запазването на топлината във вътрешните помещения.

7. Фибран (XPS)
Нарича се още екструдиран пенополистирол и е популярно решение за изолация. Има много висока топлоизолация, като същевременно е лек и дълготраен. Освен за тези цели, фибранът намира приложение още в процеса по обръщане на прозорци.

За да вземеш най-правилното решение, прецени какви са нуждите на твоето жилище и с какъв бюджет разполагаш.