Българинът предпочита да ходи на кино и концерти, вместо да чете в библиотеки. Това сочат данните на националната статистика за посещенията в културните институции. С една четвърт са се увеличили посещенията в киносалоните през 2009-та година в сравнение с предходната 2008-а.
Миналата година са произведени 110 български филма. Едва осем от тях обаче са киноленти или две повече от 2008 г. Останалите филми са късометражни, телевизионни или студентски продукции. Общият ръст на произведените филми е над 20 на сто в сравнение с 2008 г., отчитат статистиците. Те отбелязват, че има сериозно нарастване на посещенията в киносалоните - с 25 на сто, а билетите за прожекциите са поскъпнали с близо 36 на сто.
В същото време намалява интересът към театралното изкуство. Въпреки че миналата година са организирани повече представления в сравнение с 2008-ма, те са наблюдавани от по-малко зрители. През 2009 г. в театралните салони влезли малко над 1 милион и 600 000 души.
През 2009-та у нас е имало 924 концерта, които са посетени от близо 480 000 меломани. От националната статистика наблюдават отлив от интереса към библиотеки и музеи. Въпреки това - музейният фонд у нас се е увеличил, както и приходите от посещенията в музеите.