/ iStock/Getty Images

Изследователи от университета в Южна Каролина откриха, че вътрешното ядро на Земята не е толкова твърдо колкото са предполагали досега, съобщи сайтът Спейс.

Дълго време учените смятаха, че вътрешното ядро на Земята е твърда метална топка, нещо като планета в планета, която се намира на около 4828 км под повърхността.

Джон Вaдейл, професор в университета в Южна Каролина, който е главният изследовател на новото проучване, уточни, че изследователите „не са си поставяли за цел да определят физическата природа на вътрешното ядро“. Първоначално учените са проследили скоростта на въртене на вътрешното ядро на планетата ни, тъй като предишни изследвания са установили, че ядрото забавя скоростта си. Методът за картографиране на това включва изучаване на данни за сеизмичните вълни от земетресения.

За целите на проучването екипът е използвал данни от 121 повтарящи се земетресения между 1991 и 2024 г., а избраните събития са на 42 различни места северно от Антарктида.

Учените са изследвали вълновите форми, когато са се натъкнали на изненадващи данни, които противоречат на досегашното ни разбиране за вътрешното ядро на Земята. „Докато анализирах сеизмограми от няколко десетилетия, един набор от данни за сеизмични вълни любопитно се отличаваше от останалите“, каза Вадейл. „По-късно осъзнах, че гледам доказателства, че всъщност вътрешното ядро не е твърдо“.

Екипът на Вадейл е открил, че сеизмичните вълни „представляват допълнителна физическа активност на вътрешното ядро“. Данните ги навели на мисълта, че вътрешното ядро се движи леко, а не е в напълно неподвижно състояние. 

„Това, което открихме, е доказателство, че близката повърхност на вътрешното ядро на Земята претърпява структурни промени“, допълни Вадейл.

Според изследователите, тази структурна промяна може да е свързана със забавянето на скоростта на вътрешното ядро и би могла да допринесе за по-доброто разбиране на топлинното и магнитното поле на Земята. Освен това, тази промяна може да е „ променила незначително продължителността на деня“.

Изследването е публикувано в списание Nature Geoscience.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

Анна Владимирова/БТА