На вносителите на горива изведнъж се наложиха множество регулативни изисквания от гледна точка на данъчни складове, трупане на петролни запаси. От тази гледна точка стана по-трудно да се внася, не бяха наложени правилно европейските директиви и това наложи по-висока цена. Това мнение изрази в предаването "Кой говори" по Дарик икономистът от "Отворено общество" Георги Ангелов.
Вносителите или трябва да инвестират стотици милиони, за да изпълнят тези изисквания, което би се отразило на цената, или трябва да купуват от местния производител, смята той и допълва: „Но тук проблемът е по-скоро недоброто прилагане на европейските директиви, т. е. в рамката, която ни дават те, ние сме избрали най-лошия сценарий, включително изискванията за биогоривата. Има проблем и с прилагането на директивата за петролните запаси, която изисква всеки вносител и всеки производител на петролни продукти, да има петролна база в България, в която да държи запаси. Това струва много пари. Това е директно ограничение и никой малък вносител не може да го изпълни". Според Явор Куюмджиев от БСП регулативното притискане на пазара с изискванията за акцизни складове, за задължителни резерви на практика свежда вносителите до няколко много богати фирми.
Депутатът от ГЕРБ Валентин Николов припомни, че повишаването на цените на горивата на родния пазар е преди всичко следствие от международните котировки. Той цитира данни на Агенция „Митници" според които пазарният дял на „Лукойл" през миналата година е бил 60 процента, а за първото тримесечие на тази година - 50 на сто. Според Георги Ангелов трябва да се прави разлика между пазара на бензин и този на дизела. При пазара на бензин пазарният дял на бившия монополист е под 30-40 процента, т. е. голяма част от бензина, който се потребява в България е внос, коментира икономистът.
Бившият зам.-министър на икономиката в кабинета „Станишев" Явор Куюмджиев изрази мнение, че от наложеният от „Лукойл" едномесечен мораториум върху цените на горивата на дребно не е имало почти никакъв ефект. Николов обаче защити договореното през март замразяване на цените и обясни, че влизането му в действие до 26 април тази година е целяло две неща - да се овладее евентуалното поскъпване на горивата и да могат през този месец превозвачите да продължат преговорите с правителството, за да могат да се наложат някакви по-ефективни мерки. Явор Куюмджиев обаче видя проблем не толкова в цените, колкото в доходите на хората, които по думите му през последните години страшно са намалели.
Икономистът Георги Ангелов напомни, че няма как да се контролират цените на световните продукти и ресурси, но това, за което у нас може да се следи, е конкуренцията на българския пазар и икономическият растеж в България. „Ако правителството е по-реформаторско и по-благоразумно и насърчава конкуренцията, ще има по-ниски цени, по-високи доходи и повече заетост", коментира Ангелов. При дизела конкуренцията във вноса не е толкова висока, колкото би могла да бъде заради погрешно прилагане на европейските директиви, смята той.
Валентин Николов напомни, че европейските директиви важат и за бензина и допълни, че в момента се залага промяна на Закона за акцизите и данъчните складове в посока на това да може още на границата да се облагат с акциз съответно горивата и по този начин да може да се либерализира повече пазарът.