Рекордна телефонна сметка за над 30 000 лева шокира студент
Рекордна телефонна сметка за над 30 000 лева шокира студент / снимка: sxc.hu

Месечна фактура за повече от 30 000 лева е получил абонат на един от мобилните оператори у нас, съобщи Искрен Арабаджиев от Инициатива „Студентски глас”. Абонатът е физическо лице, студент и ще оспорва сумата по фактурата, обясниха от организацията. От Асоциация „Активни потребители” пък предупредиха за нова некоректна практика на телекомите – сключване на договори по телефона без знанието на абонатите. Няколкото потребителски асоциации организират на 20 януари граждански протест срещу некоректни според тях действия на трите мобилни оператора.

Според потребителските организации трите мобилни оператора прилагат некоректни практики към своите клиенти, като не предоставят избор при подписването на договорите, изискват нереално големи неустойки от клиентите си, често пъти надписват сметките им. Един от поводите за протеста на 20 януари е проблемът с билинг-системата на единия от телекомите, но трудностите са еднакви за клиентите и на трите оператора. Това коментира Янаки Ганчев от Асоциацията на потребителите на телекомуникационни и интернет услуги. Заедно с Асоциация „Активни потребители” те ще внесат по време на протеста петиция в парламента и Министерския съвет, в която ще са изложени основните искания към телекомите. “Нито качеството, нито цените ни са европейски. Подновяването на договорите да става с изричното съгласие на клиента, а не както сега - автоматично. Предполага се, че хората не са под запрещение поради малоумност и могат да преценят, но не така мислят операторите”, коментира Ганчев.

От потребителката организация настояват неустойките да не превишават с 7 процента от стойността на целия договор с телекома. Шефът на Асоциация „Активни потребители” Богомил Николов алармира за нова порочна практика на компаниите. “Най-новият хит, от който от месец-два започнаха да се оплакват хората, е сключване на договори по телефона. Получава се така, че мобилният оператор записва разговора, предлага някакъв “морков” - безплатни минути или нещо друго, пита потребителя дали иска и той казва “Да, искам 100 минути, разбира се”. След което договорът се смята за сключен”, каза Николов. 

Един от основните проблеми е превишаването на кредитния лимит, без абонатите да бъдат уведомявани за това. Така например студент е получил месечна фактура рекордьор за над 30 000 лева, при положение, че кредитният му лимит е под 100 лева.

“На хиляди абонати е сбъркана сумата. Хиляди хора, които не си проверяват детайлната сметка ще заплатят високата сметка. Става въпрос за милиони”, каза Искрен Арабаджиев от Инициатива „Студентски глас”.

Потребителските организации настояват за среща със собствениците на телекомите, а не с тяхното ръководство в България.