Подготвят нов проект за определянето на туристическите райони в страната
Подготвят нов проект за определянето на туристическите райони в страната / kazanlak.com

В Министерството на икономиката, енергетиката и туризма е спрян проектът на предходното правителство за определянето на туристическите райони и обекти в страната, заради факта, че в него Розовата долина, със своите културно-исторически паметници, не е била обособена като отделен район, което е  кощунство. Това съобщи заместник-министърът на енергетиката и туризма Бранимир Ботев по време на днешното си посещение в Долината на розите и Долината на траките.

Зам.-министър Ботев бе в района за откриването на реставрираната  и социализирана тракийска гробница Шушманец, както и за участие в национална дискусия, посветена на туристически дестинации в района.

Пред журналисти Бранимир Ботев съобщи, че на „стария проект е сложен край и в момента  в министерството се разработва изцяло нов  проект, в който Розовата долина ще е обособен самостоятелен туристически район”. Този  район  може много повече да даде на света, каза  Бранимир Ботев.

Заместник-министърът се ангажира и с помощ за продължаващото проучване, социализиране, опазване и реставриране на открити до момента и предстоящи за проучване културно-исторически паметници в района на Розовата долина и обеща пълно съдействие и подкрепа за местната власт  в това отношение.

„България има уникална в света култура в  Розовата долина и Долината на траките. Боговете тук са я създали и би било  грях да не продължим това и да не го съхраним за тези след нас”, заяви Бранимир Ботев по време на официалното откриване на реставрираната тракийска гробница Шушманец.

В емоционално си слово той благодари  и се поклони пред паметта на двамата видни траколози - покойните проф. Александър Фол и д-р Георги Китов, „които сега  пият тежко тракийско вино от небето, оставили  съществен принос за популяризирането на България  със своите открития. 

Просълзен зам.-министър Ботев връчи тазгодишната, 6-та поред, награда за принос в областта на тракологията и популяризирането на Долината на траките и розите на археоложката  Диана Димитрова – спътница в живота и съмишленик на д-р Китов. Тя,  заедно с колегите си  Ефтимка Димитрова, Милена Първин, Никола Тонков, Елена Божилова и Георги Марков, под ръководството на археолога д-р Китов, откриват  тракийската гробница Шущманец на 28 август 1996 година.

17 години след откриването й, с  много усилия на местната власт в Казанлък, и със средства от ОП „Регионално развитие”, уникалната могила  е открита за посещения. Вложените средства за целта са 1 115 000 лева.

Гробницата Шушманец датира от 4-ти век преди новата ера и според археоложката Диан Димитрова поне 150 години е използвана като храм, преди в нея да бъде погребан виден тракийски владетел или благородник. Шушманец е единственият досега открит  тракийски храм  в света с колони и в предверието.

Гробницата представлява уникално съчетание на две изчистени до съвършенство архитектурни  форми от Античността: античен купол и полусферичен свод, известен още като „македонски тип”.   

При разкопките на могилата преди 17 години в нея са открити  почти стрити на прах човешки кости, кости от 4 коня и 2 кучета, железен косер, сребърни мъниста и други дребни предмети.

Предположенията са за извършено ритуално погребение .