Корпоративна търговска банка не е фалирала. Вложителите й не трябва да се притесняват. Това заяви управителят на БНБ Иван Искров на извънредна пресконференция, след като банката излезе със специално съобщение, че Корпоративна търговска банка е поставена под специален надзор заради опасност от неплатежоспособност.
Специалният надзор е за три месеца. В този срок ще се спрат всички дейности, извършвани от банката. Всички изпълнителни директори и членове на надзорния съвет са освободени. Всички акционери с над 10 % се лишават от право на глас. Корпоративна търговска банка е в ръцете на квесторите, каза още Искров.
Той коментира, че някои фирми, които работят с нея, може да имат затруднения, но "едва ли фирмите работят с една банка".
Корпоративна търговска банка по никакъв начин не влияе на другите търговски банки в страната, категоричен бе Иван Искров. Той допълни, че Корпоративна търговска банка по никакъв начин не влияе върху стабилността на борда.
Централният банкер призова да се внимава "с продавачите на страх", защото това не води до позитиви.
От понеделник е започнало масово теглене на пари от банката. Заради това се е стигнало до поставянето на банката под специален надзор. "От една от най-ликвидните банки преди слуха, днес Корпоративна търговска банка не би могла да продължи обслужване на задълженията си", каза Искров.
По думите му, ако не се беше появила "анонимката" до медиите, вероятно е нямало да се стигне до настоящата ситуация, допълни Искров.
"Тази "анонимка" си свърши работата, но не е писана нито от служител на БНБ, нито от бъдещ служител, защото тя е написана много неграмотно", каза управителят на БНБ. Искров припомни, че БНБ е призовала всички да бъдат много отговорни, когато се говори за Корпоративна търговска банка.
"Уважаеми колеги, нека не си бутаме къщата без да има никаква необходимост", призова Искров. Той бе категоричен, че много държави и надзорни органи завиждат на нашата банкова система.
Искров увери, че БНБ е в тясно сътрудничество с премиера Пламен Орешарски и финансовия министър Петър Чобанов.
В пресконференцията участва целият управителен съвет, без Цветан Гунев, който е в отпуск заради досъдебното производство срещу него.
Заради ограничения в Закона за кредитните институции коментарите под тази статия са преустановени. Можете да изпращате мненията си по темата на ekip@darik.net