Гласят Югоизточния район за първи по икономически показатели в страната
Гласят Югоизточния район за първи по икономически показатели в страната / снимка: DarikNews.bg, Стара Загора
Гласят Югоизточния район за първи по икономически показатели в страната
52563
Гласят Югоизточния район за първи по икономически показатели в страната
  • Гласят Югоизточния район за първи по икономически показатели в страната

Да се промени методиката за статистически анализ на икономическите резултати на районите и да се отчита изпълнението на икономическите функции и дейности в самите региони, където се упражнява дейността. Това искане отправят към Националния статистически институт областните управители на Югоизточния район. Сега на практика тези данни се отчитат основно в София, където са регистрирани голяма част от фирмите.

Предложението бе обсъдено по време на работно заседание на Регионалния съвет за развитие на Югоизточния район, което се проведе днес в Стара Загора. Областният управител на Сливен Марин Кавръков и колегите му от Стара Загора, Бургас и Ямбол са убедени, че регионът е ощетен от сегашното отчитане на икономическите показатели.

„Ние сме с 20% подценени. Като имаме предвид, че в Стара Загора е събрана енергетиката, в Бургас туризма, в Сливен се произвеждат 60% от прасковите и 90% от килимите и вълнените тъкани. Ние имаме монополни производства, каквото никъде другаде в България няма. Те не се отчитат при нас, а се отчитат в София, защото там са централите на фирмите. Ако се отчитат по изпълнението на дейността, тогава икономическите параметри на региона ще бъдат съвсем други. Справедливо е, когато участваш във формирането на Националния обществен продукт с най-голям дял, съответно да искаш и подобаваща част от държавния ресурс”, коментира Кавръков.

Последните данни нареждат Югоизточния район на второ място след София. Ако бъде променен критерият както се настоява, регионът ще излезе на челна позиция в страната, убедени са местните областни управители.