Еврогрупата с ултиматум към Гърция
Еврогрупата с ултиматум към Гърция / снимка: БГНЕС

Еврогрупата даде на Гърция срок от пет дни да поиска продължаване на програмата в помощ на нейната финансова система, което засега новото ляво правителство в Атина категорично отказва, предадоха осведомителните агенции. Според световните агенции на практика това е ултиматум към гръцката страна след заседанието снощи в Брюксел на министрите на финансите на държавите от зоната на единната европейска валута. На него гръцкият финансов министър Янис Варуфакис е отхвърлил предложението на партньорите си за удължаване на действието на спасителната програма.

В официално съобщение на кабинета на премиера на Гърция Алексис Ципрас се казва, че не е постигнато споразумение и се подчертава, че първите финансисти на страните от еврозоната са преговаряли за "неразумно и неприемливо предложение за удължаването на финансовата помощ на Гърция". "При тези условия не е възможно да бъде постигнато споразумение", подчертават от канцеларията на Ципрас.

Гръцкият министър на финансите отбеляза, че ултиматумът, даден от Еврогрупата на страната му, да реши до пет дни дали иска продължаване на сегашната стабилизационна
програма за нея, не е от полза. Гърция няма да приеме строгите мерки за икономии, включени в настоящия план, потвърди той.

Варуфакис изрази увереност, че страната му ще постигне споразумение с Еврогрупата до два дни, предадоха световните агенции. "Нямам никакво съмнение, че през следващите 48 часа Европа ще успее да (излезе с предложение), за да започнем истинската
работа и да договорим нов (спасителен план)" за Гърция, каза Варуфакис след края на днешното заседание на финансовите министри на държавите от еврозоната в Брюксел. Той прояви оптимизъм, че "Европа ще направи обичайния си номер: ще извади добро споразумение... от ситуация, която изглежда патова".

Днес в Брюксел ще се състои среща на министрите на финансите на всички страни от Европейския съюз. Очаква се Гърция да бъде в центъра и на техните разговори.

Агенциите припомнят, че Гърция предпочита спиране на тази програма и заменянето й със схема за временно финансиране. Мотивът на левите в Атина е, че действащата програма налага строги мерки за бюджетни икономии, а левицата спечели изборите с обещанието да сложи край на политиката на строги икономии.

Кредиторите от Еврогрупата обаче настояват продължаване на досегашната спасителна програма, за да има повече време за преговори с гърците за намирането на решение.

След четиричасовото заседание на първите финансисти от Еврогрупата, нейният председател Йерун Дейселблум каза, че в петък е възможно да има нова среща, като добави, че "това зависи от гърците". "Силните ми предпочитания са да има удължаване на тази програма и все още мисля, че това е възможно", каза той на пресконференция в Брюксел. По думите му "положителен изход" ще има, ако Атина поиска удължаване на действието на сегашната
програма, която е достатъчно "гъвкава", съобщи АП.

ТАСС цитира думи на Дейселблум, че проблемът с Гърция трябва да бъде решен само в рамките на Еврогрупата, тоест на равнище финансови министри "Говорих с председателя на Европейския съвет Доналд Туск и той потвърди, че няма намерение на свиква среща на върха на държавите от зоната на единната валута. А еврокомисарят по икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси отбеляза, че Гърция няма друг избор освен да се съгласи с продължаването на текущата програма.

След срещата снощи в Брюксел изпълнителният директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард заяви, че МВФ няма да може да праща пари на Атина по нейната кредитна линия, ако "тройката" на международните кредитори не завърши поредния анализ на резултатите от реформите в Гърция.

"За разлика от европейската програма за помощ, която ще завърши на 28 февруари, програмата на МВФ за Гърция завършва през март 2016 г. Обаче без изпълнение на реформите и на бюджетните условия, което да бъде потвърдено от анализ на тройката, МВФ не може да отпуска средства на Гърция", каза тя.

"В това е разликата между термините "удължаване на програмата" и създаване на "временна програма". Удължаване означава процесът да бъде продължен, което включва и отпускането на пари при съществуващите условия. А временна програма означава изработване на нови условия, за което е нужно време", отбеляза Лагард.

Източник: БТА