Европейската комисия представи днес мерки за заетостта, които вероятно ще породят спорове, настоявайки за достойни минимални заплати в ЕС, предаде АФП.
Европейската изпълнителна власт се стреми да заеме позиции в област, в която компетенциите й са ограничени и в основната си част са в ръцете на държавите членки. Това става в период, когато средното равнище на безработицата е в Европа вече е над психологическия праг от 10 процента, а правителствата биват обвинявани, че са заслепени от мерките за строги икономии и забравят растежа.
"Сегашните равнища на безработица в Европейския съюз са драматични и неприемливи, създаването на работни места трябва да стане истински европейски приоритет", посочи в комюнике еврокомисарят за заетостта, социалните въпроси и социалното включване Ласло Андор.
Документът на Еврокомисията, който няма задължителен характер, съживява най-вече деликатният дебат за минималните заплати в ЕС. Не става дума за хармонизирана навсякъде заплата, нито пък за определени стойности, уточни АФП.
Брюксел обаче изглежда се насочва към идеологически обрат. След като досега европейската изпълнителна власт бе по-скоро склонна да определя минималните заплати като спирачка за наемането, сега вече според нея те са полезни, отбеляза АФП.
"Въвеждането на минимални заплати на адекватни равнища може да подпомогне борбата с нарастващата бедност на хората, които имат работа, и е важен фактор за гарантирането на приличното качество на труда", се допълва в текста на Европейската комисия.
Праговите равнища на тези заплати трябва да бъдат, разбира се, "достатъчно приспособими", допълва Брюксел.
Това мнение "е насочено най-вече към Германия", посочи европейски служител, цитиран от АФП. Твърди се, че в Германия някои заплати са недостатъчни, имайки предвид икономическите постижения на най-голямата икономика в еврозоната.
Германия е сред 10-те страни от ЕС, в които няма единна и национална минимална заплата. Някои браншове са договорили минимални заплати, но те не важат за всички. Според Брюксел те не са достатъчно високи, допълва същият анонимен източник на Франс прес.
Еврокомисията все пак посочва, че подкрепя принципа на "диференцираните минимални заплати" по сектори, както е в Германия. Това пък доведе до протести във Франция, където в разгара си е президентската предизборна кампания. Кандидатката на крайна десница Марин льо Пен обвини Еврокомисията, че иска "да взриви френската единна минимална заплата - SMIC - и заклейми "коктейла на крайно либерални мерки" на Брюксел.(БТА)