1,7% е годишната инфлация за март
1,7% е годишната инфлация за март / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Месечната инфлация за март тази година е 0,3 на сто, а на годишна база индексът на потребителските цени се е повишил с 1,7 процента, сочат данните на националната статистика. Инфлацията от началото на годината – март 2012 г. спрямо декември 2011 г. е 1,4 на сто, а средногодишната инфлация е 3,4 процента.

Храните и безалкохолните напитки са поскъпнали за месец март с 0,7 процента а спрямо третия месец на миналата година скокът е с 1,1 на сто. При алкохола и тютюневите изделия не се наблюдават месечни изменения, а за година дори е отчетен лек спад от 0,2 процента. Облеклото и обувките са поевтинели за един месец с 1,5 процента, а за последните дванадесет спадът е с 0,2 процента.

Обратни са тенденциите в сферата на жилищата – наеми, текущ ремонт и комунални разходи, където за месец е регистрирано повишение на цените с 0,2 процента, а за година то е 4,2 на сто. При жилищното обзавеждане цените са се повишили през март спрямо февруари с 0,1 процента, а спрямо същия месец на 2011 година са се понижили с 0,8 процента.

Цените в здравеопазването са паднали с 0,4 процента на месечна база, но на годишна основа повишението е с 2 на сто. При образованието се наблюдава лек месечен ценови ръст от 0,1 на сто, но за година инфлацията в сферата е 6,6 процента. В транспортния сектор също се отчита ценово повишение – с 1,2 процента за месец и с 6,1 на сто за година. Съобщенията обаче са поевтинели през март – с 0,3 на сто спрямо предходния месец и с 0,9 процента спрямо година по-рано.

През март развлеченията също са ни излезли по-евтини – с 0,6 на сто спрямо февруари и с 3,6 процента спрямо март миналата година. В ресторантите и хотелите цените са замръзнали на февруарските си нива, но спрямо година по-рано те са ни излезли по-солени с 3,1 на сто.