Големият християнски празник Богоявление започна със Света литургия в храма „Св. вмчк Димитър Солунски“, отслужена от Величкия епископ Сионий. На службата присъства видинският кмет Герго Гергов, заедно с председателя на Общинския съвет Пламен Трифонов. По-късно по традиция от храма потегли литийно шествие, начело с Градския духов оркестър и се отправи към плажа при крепостта „Баба Вида“.
На брега на Дунав епископ Сионий извърши тържествен водосвет. „Имам високата и отговорна чест да поздравя това духовно събрание от името на Видинския митрополит Дометиан. Той изпраща своето благословение и пожелава весел, прекрасен и щастлив празник на всички“ – каза Негово Преосвещенство и хвърли Богоявленския кръст във водите на реката. Общо 38 души се включиха в надпреварата кой да стигне пръв до кръста.
Щастието се усмихна на 22-годишния Исус Алиев от Видин. Той е женен, с две деца, безработен. Хвърлял се е за кръста многократно, но без успех. „Много съм радостен, пожелавам си здраве, късмет и да си направя къща да живея тук“ – сподели Исус. Той получи от кмета на общината Герго Гергов парична награда от 100 лв. Възнаграждения имаше и за всички останали участници.
От общината бяха осигурени четирима спасители, екипи на Гранична полиция, БЧК и Спешния център за медицинска помощ. На мъжете, скочили в реката, се раздаваха топли напитки.