До края на месеца ще заработи европейски онлайн портал, който е добра възможност за варненския бизнес. Сайтът е част от т. нар. "План Юнкер", който цели подпомагане на бизнеса в цяла Европа. Всяка фирма с регистрация в портала може да кандидатства с предложение, а инвеститорите да следят какво би им харесало да финансират. Това заяви във варненския ефир на Дарик Свилен Крайчев - председател на „ГЕРБ предприемачи“ – Варна. Според него така се дава шанс за достъп до лесни пари и от интереса на фирмите би си проличало дали има предприемачество и иновации в града.
Две са банките в България, избрани от фонда да финансират бизнес идеи - Райфайзенбанк и СИБанк. Над 16 млрд. евро ще се влеят в европейската икономика благодарение на плана "Юнкер", обясни Крайчев.
Европейският фонд е създаден да подпомага бизнеса, но с проекти могат да кандидатстват общински и публични компании. Търсят се конкретни идеи, които да са иновативни и дългосрочно могат да дадат икономически тласък. Новото е, че в случая ще се кредитират и по-рискови проекти, коментира Крайчев. В близките месеци ще започне да функционира и Европейски технически център, който да помага на фирмите за представянето на проектите.
Крайчев отбеляза, че морската столица се развива с добри темпове, но по негово впечатление градът се обезлюдява. Варна има нужда от монорелсов транспорт, но заради проекта за интегриран градски транспорт това няма как да се случи, обясни бившият зам.-кмет по транспорта, който лансира идеята градът да има надземна железница.
„Варна винаги е била атрактивна. Този транспорт също е атрактивен. Монорелсовата транспортна система беше добър вариант, но вече е късно да се осъществи. Откъде ще дойде финансиране? А вече няма и трасе заради проекта за интегриран градски транспорт“, посочи Крайчев. Той добави, че в света има развитие на този вид транспорт. Старата система на гуми се трансформира на магнитно поле за междуградски превоз, но тя е доста скъпа.
България е застрашена от бежанската вълна, макар че не е предпочитана страна. Рискът идва от това, че събитията – там, където се генерира вълната, се усложняват. Конфликтът Русия - Турция също ескалира, смята Крайчев. Според него Европа не е успяла да овладее ситуацията.
„Европейските институции изтърваха положението, не играха ролята, която имат. С Европа винаги се съобразяват всички, тя е лидер. А тези, сегашни политици, се стъписаха и уплашиха, не реагираха адекватно. Трябваше да ликвидират конфликта, а те действаха колебливо. Грешка е, че не въвлякоха арабския свят в решаване на проблема“, е мнението на Крайчев.