Природен парк ”Шуменско плато” има изготвен проект за обезопасяване на два от опасните участъци при Дивдядовските скали, край Шумен. Това съобщи за Дарик радио, Марин Николов биоексперт в Шуменско плато.
Проектът предвижда обезопасяване на два рискови района на скалите – по пътя към пещера „Дивдядовски зандан” и по пътя към горния скален венец. Според Николов, обезопасяването може да стане с поставяне на решетъчни стени и парапети. Стойността на проекта е за около 4 000 лв., но средствата все още не са отпуснати.
Припомням, че вчера от 30- метрова пропаст при Дивдядовските скали падна 13-годишния Галин. В следствие на това, момчето почина в Спешно отделение на Шуменската болница. По повод на станалия инцидент, от природен парк „Шуменско плато” заявиха, че обезопасяването на този участък ще е много трудно, тъй като са необходими солидни средства.
За Дарик радио Марин Николов заяви, че ограничаването на достъпа до горния скален венец, който е 1,5 км., може да стане след пробиване на дълбоки дупки в скалите и поставяне на предпазни рампи или парапети. За това обаче ще са необходими сериозни проучвания, тъй като скалите са варовикови и податливи на ерозия.
Предвижда се в най-скоро време рисковите места на скалите да бъдат обозначени с предупредителни табели по екстремния туристически маршрут.
Писмена препоръка за обезопасяване на мястото е изготвена от кмета на Община Шумен - Веселин Златев, съобщиха за Дарик радио от пресцентъра на администрацията. Тя е изпратена до директора на Регионална дирекция на горите, Държавно лесничейство -Шумен и ръководството на природния парк, който стопанисва терена, станал и място на инцидента със загиналото дете. Копие от писмото е изпратено и до областния управител Красимир Костов.
На всички шуменски ученици ще бъде напомнено да бъдат внимателни по време на походи по опасни маршрути.