Премиерата на операта „Вилхелм Тел” от Росини ще се състои на русенска сцена на 18 март. Операта ще бъде представена от 19 часа на Голямата сцена в Доходното здание в рамките на Мартенски музикални дни. Освен за първи път на русенска сцена, произведението не е поставяно досега в България.
Участват солисти, хор и оркестър на Държавна опера – Русе, Смесен хор „Дунавски звуци”, Студия за модерен балет „Freedom”. Гостуващите солисти са: Божидар Василев, баритон - Вилхелм Тел – солист на оперни театри Швейцария, Георги Султанов, тенор - Арнолдо – солист на Софийската опера и Анатоли Кръстев – виолончело – соло.
Режисьор на операта е Джан Джаноти от Швейцария, сценограф - Иван Токаджиев, диригент-постановчик е Найден Тодоров.
Постановката на Държавната опера в Русе е решена в модернистичен стил. Визията е дело на сценографа Иван Токаджиев и художника Чавдар Чомаков. Произведението ще бъде представено в сътрудничество с хор „Дунавски звуци”. В проекта ще се включат и децата от модерен балет „Фрийдъм”. Привлечен е и професорът по виолончело на няколко европейски музикални академии Анатоли Кръстев.