Подобни надписи, като този в Античния театър, можели да се намерят върху монетите от втори век след Христа, съхранявани в Пловдивския археологически музей. Според орфеевият изследовател досега се е смятало, че първата буквена азбука е гръцката, но неговите разкрития със сигурност не могат да бъдат оспорвани и от гръцките учени, защото гръцката държава не е съществувала по времето, когато траките-беси вече са пишели на своята писменост – 13-ти век преди новата ера.
В подкрепа на своята теза, Никола Гигов показа и фотоси на шест каменни плочи от т.нар. Бесапарски хълмове, които се намират югоизточно от Пазарджик. Никола Гигов предлага надписът ОРФЕЙ да стане историческа забележителност а трите тепета, образуващи Тримонциума да върнат тракийските си имена – Музеев хълм /Небет тепе/, Евмолпов хълм /Тексим тепе/ и Орфеев хълм /Джамбаз тепе/.
Никола Гигов ще представи разкритията си утре в най-новия си 70-минутен филм, чийто режисьор и оператор е Тодор Ялъмов. Лентата ще се завърти за пръв път в кино "Славянска беседа" в столицата, а на 4 декември ще бъде показан и в Пловдив, заедно с най-новата книга на Гигов "Славей в градината".