ОУ Неофит Рилски в Дупница
ОУ Неофит Рилски в Дупница / netinfo
Ново протестно писмо подготви колектива на ОУ „Неофит Рилски“ в Дупница, след като резултат от подписаното споразумение за пропорционално разпределение на ромските деца в първи клас няма,обяви на пресконференция директора на ОУ „Неофит Рилски“, Бистра Стойкова. Тя коментира, че ситуацията с прием на ученици се усложнява. Категорична е, че няма да допусне сегрегация в училището. Зад нея застава и целия колектив на учебното заведение.
Директорът на ОУ „Неофит Рилски“ заяви, че община Дупница продължава да бездейства по отношение на ромската сегрегация в някои училища и пропорционалното разпределение на приема на ученици в първи клас. Въпреки подписаното споразумение между директорите на училищата Стойкова е категорична, че то не се спазва. Те от своя страна са го спазили, направили са две паралелки по 24 деца, като са приели по 3 деца от ромски произход в клас. Има още подадени заявление, но няма ученици, с които да ги интегрират. „Към нас се оказва натиск да приемем тези ученици, от една страна, от друга страна няма с кого да ги интегрираме. Съдействие от останалите директори не ни беше оказано, започнаха се задкулисни игри. Изпратено ни беше само едно дете от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий. Ако ние сега отстъпим ще сме длъжни да приемем всички деца от района, ще се получи още по голям отлив на българските деца” коментира директора на училището.
Бистра Стойкова заяви още, че този проблем е можело да се избегне още преди няколко месеца, но общината не е имала воля да го направи. Не са получили съдействие и от Регионалното управление на образованието в Кюстендил. Оттам обяснили, че това е работа на кмета на общината. След протестните писма от учителския колектив и родителите преди няколко седмици, в които се настояваше за среща с кмета, среща не беше проведена, а инициирано подписване на споразумение. Заради неспазването обаче ситуацията само се е усложнила каза Стойкова.
Според нея проблема с транспорта не е толкова голям и би могъл да се реши.
„След като в общината вече има две сегрегирани училища, нашето ще стане третото” коментира Стойкова, визирайки ОУ „Христаки Павлович“ и СУ „Св. Климент Охридски“, в което също имало паралелки с деца само от ромски произход, което противоречи на чл.99, ал. 4 от Закона за училищното и предучилищно образование, с който се забранява обособяването на паралелка на основата на етническа принадлежност. Стойкова подчерта, че 30 години полагат усилия за интеграция и до този момент имат един от успешните модели в страната и резултатите го показват, но сега се сблъскват със ситуация, в която институциите трябва да се намесят, тъй като се оказва натиск. Миналата седмица е извършена проверка от Регионалното управление на образованието, в която е участвал и началникът на отдел „Образование“ в община Дупница Тодор Петков, към когото от колектива на ОУ „Неофит Рилски“ са отправени забележките за изготвяне на районирането. Стойкова и колегите й са категорични, че няма да се откажат от битката си и ще използват всички демократични начини, за да защитят позицията си. Все още нямат отговори на писмата изпратени до МОН, омбудсмана и останалите институции имащи отношение към проблема. Отговор има само от Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства. В отговора се посочва, че притесненията на директора са основателни. Посочва се още, че за последните 12 години Центъра е финансирал повече от 15 проекта в община Дупница, насочени към интегриране на ромските деца в различни училища и изразяват разочарование, че усилията на толкова експерти и специалисти са били напразни.
Преподавателят в училището Соня Митева заяви, че те не са против ромите, но са против това да се събират само в едно или две училища. Тя сподели, че когато са повече се работи по-трудно. „Търпимостта има граници“ сподели още Митева, която е дългогодишен учител.