Диамантената планета в съзвездието Рак се оказа още по-загадъчна - светлата й страна е в течно състояние, а тъмната е твърда, съобщиха РИА "Новости" .
Астрономи откриха диамантена планета
Брайс-Оливър Демъри от лабораторията Кевъндиш в Кеймбридж и колегите му наблюдаваха планетата 55 Cancri Е с орбиталния телескоп "Спицър" в различни моменти от преминаването й по диска на звездата й. Така те получиха информация как изглеждат двете й полукълба и какви са физическите им свойства.
Оказа се, че колебанията в яркостта на 55 Cancri Е, приемани за следи от слънчеви петна от предишните екипи, всъщност са на повърхността на планетата и разкриват кардинални различия в свойствата на полукълбата.
За пръв път откриха газ в атмосферата на суперземя
Обърнатото към звездата полукълбо например, е нагрято до 2500 градуса Целзий. При тази висока температура повърхността представлява разтопен океан от въглеродна и силициева лава. Тъмното полукълбо е с температура 1100 градуса Целзий.
Astronomers take the temperature of a super-Earth and find it's a molten hell. https://t.co/0qgLlEkXh4 pic.twitter.com/e9dnO518dh
— Slate (@Slate) 1 април 2016 г.
На Земята и другите планети от Слънчевата система няма подобни аномалии, защото всички, с изключение на Меркурий, имат атмосфера. Тя помага топлината да се пренася от слънчевото полукълбо на нощната страна и да се изравнява температурата. Явно планетата-диамант няма атмосфера.
Екзопланетата 55 Cancri Е е една от петте около звездата 55 в съзвездието Рак. Тя е на 40 светлинни години от Земята. Звездата й е малко по-малка от Слънцето по маса и размери. Предишните изследвания на спектрите на 55 Cancri Е показаха, че въглеродът в състава й е два пъти повече, отколкото кислорода.
Компютърно моделиране през 2011 г. разкри, че тя се състои от графит и диаманти, малко карбиди и силикати. Желязното й ядро е голямо. На диамантите се пада до една трета от нея. Масата на 55 Cancri Е е два пъти по-голяма от земната.
Източник: БТА