Учени ще правят ток от сероводород
Учени ще правят ток от сероводород / снимка: БГНЕС, архив

Корабът „Академик” на БАН и екип от учени ще влязат на 30 км в Черно море, за да експериментират технология за използване на сероводорода и превръщането му в електроенергия. Това съобщи за в. „Преса” инж. Петко Петков. Той е председател на съвета на директорите на „Екозона” - дружеството, което работи по проекта в сътрудничество с Института по инженерна химия при БАН.

Учените разработват технологията от години и сега ще направят полупромишлен експеримент в реални условия, обясни Петков. Ще се използва базата на 1200-тонния научноизследователски кораб „Академик”, който ще навлезе в шелфа през юни. В дълбините на Черно море се съдържат около 78 млрд. тона сероводород.

Според директора на Института по инженерна химия при БАН проф. Венко Бешков от тези количества може да се произведат 9000 млрд. киловатчаса електрическа енергия. Но засега този ресурс остава неизползван. Всяка година сероводородът се увеличава със 75 млн. тона, което застрашава Черно море.

Преработка само на този прираст би спасила водния басейн и би дала 100 млрд. киловатчаса електроенергия и 70 млн. тона чиста сяра годишно. Все още в света никой не е произвеждал промишлено ток от сероводород. Това е така, защото Черно море е уникално хранилище на този енергоносител.