Роскосмос и НАСА работят заедно по мисия до Венера, която да разкрие загадките на планетата и да търси там живот, съобщи в. "Дейли мейл". Мисията "Венера-Д" ще се състои от орбитиращ и спускаем апарат.
Космическите мисии през 2016 година
Орбитиращият апарат трябва да работи поне три години, а спускаемият - едва няколко часа. Международен екип от учени, който определя основните задачи на мисията, трябва да предаде доклада си до края на месеца.
Проектът се разработва повече от 10 години. Съветският съюз изстреля няколко сонди към Венера от началото на 60-те години на миналия век до средата на 80-те години.
Компания планира да конструира самолет, който ще лети на Венера
НАСА се включи в проекта преди три години, по покана на Русия. Венера е малко по-малка от Земята, но има подобна маса. Тя е втората най-близка планета до Слънцето, като орбитата й е на 108 млн. км от него. Една пълна обиколка около Слънцето Венера прави за 225 дни.
НАСА и Роскосмос обсъждат съвместна мисия до Венера
Един ден на Венера е колкото 243 земни дни. Плътната токсична атмосфера на Венера се състои предимно от въглероден двуокис и азот, с облаци от сярна киселина. Смята се, че тази атмосфера е допринесла за парниковия ефект, който прави планетата толкова негостоприемна. Температурите там достигат почти 480 градуса Целзий.
Източник: БТА