Праисторическите гробници са били и обсерватории?
Праисторическите гробници са били и обсерватории? / ThinkStock/Getty Images

Хиляди години преди изобретяването на телескопа, праисторическите хора може да са строили подземни обсерватории, за да виждат съвсем слаби звезди, съобщи "Ню сайънтист".

Нова теория: Стоунхендж е "втора ръка"

Гробниците с дълъг тъмен вход са много разпространени в Западна Европа - от Португалия до Скандинавия. Археолози от университета на Уелс твърдят, че освен като погребални камери, те са използвани и за наблюдаване на звездите на зазоряване, когато те се виждат твърде слабо. Гледането им през правия тъмен коридор засилва зрението, защото стените му блокират повечето околна светлина, а и очите се адаптират към тъмнината.

Как са били построени египетските пирамиди?

Това дава възможност на просветените хора да видят звезди в сутрешния сумрак, които досега са били под хоризонта и се появяват за пръв път през годината, каза един от авторите на изследването Фабио Силва.

Много праисторически общества са организирали миграциите си или събирането на реколтата по астрономически явления, като изгряването на някои звезди. Прекарването на нощта в гробница заедно с предците е било разпространен ритуал за съзряване на младежите.

Останките от древните реликви на Палмира от птичи поглед (ВИДЕО)

Според Силва гробниците с дълги входове може да свързват двете неща. След като прекарат нощта на такова място, посоката на коридора дава възможност да бъде видяна някоя звезда на зазоряване, дни преди това да стане възможно над земята. Това може да се е интерпретирало като специално познание, дадено от предците.

Откриха следи от най-древното избиване на хора в историята

Екипът на Фабио Силва изследва серия от гробници в Португалия, изградени преди около 6000 години. Те са ориентирани така, че от тях да се вижда звездата Алдебаран в края на април. По това време племената са отвеждали стадата си в планините за лятна паша.

В Ирландия една пета от 130-те подобни гробници гледат към изгрева или залеза на лятното или зимно слънцестоене.

Източник: БТА