Президентът на САЩ Доналд Тръмп се нахвърли върху решението на Съда по международна търговия, което блокира повечето от неговите мита, нарече го „ужасно“ и заяви, че Върховният съд трябва да го отмени „бързо и решително“.
„Не трябва да се позволява на задкулисни мошениците да унищожават нашата нация!“, написа републиканецът в социалната мрежа Truth.
Това решение на съда беше временно спряно на 29 май след обжалване от страна на правителството.
Краткосрочното облекчение ще позволи да продължи процесът на обжалване, след като на 28 май Съдът по международна търговия на САЩ забрани повечето от митата, обявени след встъпването в длъжност на Тръмп, като постанови, че той е превишил правомощията си.
Откакто се завърна на президентския пост през януари, републиканецът се стреми да пренастрои търговските връзки на САЩ със света, като същевременно използва налози, за да принуди чуждите правителства да седнат на масата за преговори.
Федерален съд в САЩ блокира митата, наложени от Тръмп в „Деня на освобождението“
Но въвеждането на митата, което се случва на принципа „стоп-старт“ и засяга както съюзници, така и противници, разтърси пазарите и затрудни веригите за доставки.
Преди решението на Федералния апелативен съд на САЩ от 29 май, известно като административно спиране, Белият дом получи 10 дни, за да спре засегнатите мита.
Администрацията на Тръмп нарече решението „явно погрешно“, като изрази увереност, че то ще бъде отменено при обжалване.
Говорителката на Белия дом Каролин Ливит заяви, че съдиите „нагло са злоупотребили със съдебната си власт, за да узурпират правомощията на президента Тръмп“.
Ливит каза, че Върховният съд „трябва да сложи край“ на оспорването на митата, като същевременно подчерта, че Тръмп разполага с други законови средства за налагане на мита.
Отделно решение на федерален окръжен съдия в столицата на САЩ също призна някои налози на Тръмп за незаконни, като даде на администрацията 14 дни за обжалване.