Министър-председателят Сергей Станишев увери европейските социалисти, че България ще допринесе за успеха на Европейския съюз през 21-и век след присъединяването си към съюза. Сергей Станишев направи изказване за ролята на новите страни-членки в ЕС на международната конференция в Берлин на фракцията на Партията на европейските социалисти /ПЕС/ в Европейския парламент /ЕП/, организирана във връзка с предстоящото германско председателство на съюза
Той подчерта, че България твърдо подкрепя Европейската конституция, която вече е ратифицирана от българския парламент. "Противопоставям се на всички - личности, страни, политически сили, които обявяват Конституцията за мъртва", заяви Станишев. Той изрази надежда, че промените, които се дискутират във връзка с Европейската конституция, няма да нарушат принципите и целите й.
България е готова да обсъжда всички нови идеи, ако те не нарушават сърцевината на конституцията и баланса, постигнат при изработването й, подчерта Станишев. Той изрази надежда, че процесът за приемането на Европейската конституция, на преминаването от дискусия към действие, ще продължи през германското председателство на Евросъюза. Българският премиер изтъкна необходимостта политиците да продължат да обясняват на гражданите предимствата на конституцията.
"Искаме да видим Европейският съюз силен, сплотен, конкурентноспособен в световен мащаб и социален", посочи Станишев. България може да бъде успешна, ако е успешен проектът за обединението на Европа, категоричен бе българският премиер.
Европейският съюз винаги е имал проблеми в различни стадии от своето развитие, но винаги ги е преодолявал, защото той не е само общ пазар или политически съюз, а обединение на нации, които споделят общи ценности и духа на солидарността. Необходимо е да се говори с хората и да не се избягват проблемите, приключи словото си българският премиер.
В началото на конференцията председателят на фракцията на ПЕС в ЕП Мартин Шулц специално приветства Сергей Станишев и посочи, че той се е борил, за да може страната му да влезе колкото може по-скоро в ЕС. Шулц определи ратифицирането на Европейската конституция от България и Румъния като акт, достоен за похвала.
В изказване пред участниците във форума германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер изтъкна, че двете бъдещи страни-членки ще намерят своя шанс след влизането си в Евросъюза и ще го използват. Той подчерта, че членството на България и Румъния е част от процеса на обединение на Европа, започнал с падането на Берлинската страна, и двете държави участват в него от самото начало. Много е направено и съм уверен, че и това, което не е свършено, ще бъде доведено докрай. Правителствата на двете страни ще направят всичко възможно, за да преодолеят нерешените проблеми, категоричен бе Щайнмайер.