Кипър отхвърли спасителния план на ЕС
Кипър отхвърли спасителния план на ЕС / снимки: Reuters

Парламентът на Кипър отхвърли плана на Европейския съюз за спасяване на страната, която е пред прага на фалит, предава АФП. Този план включваше въвеждане на данък върху банковите влогове, което разбуни духовете в средиземноморския остров, но и извън него, най-вече в Русия.

Малко по-рано председателят на законодателния орган Янакис Омиру призова депутатите да гласуват против европейския план: "Отговорът може да бъде само един - "Не на шантажа!".

"Ние трябва да поискаме предоговаряне на споразумението", подчерта още Омиру преди решаващото заседание, предава БГНЕС.

Реакциите не закъсняха. Европейската централна банка съобщи, че ще продължи да осигурява финансова помощ за проблемните кипърски банки, след като местните депутати отхвърлиха предложената им от ЕС сделка за финансова помощ, предаде АФП.

Междувременно американската рейтингова агенция Фич (Fitch) потвърди най-високия индекс "AAA" за Европейския съюз, със стабилна перспектива, съобщи АФП. Новината дойде веднага, след като стана ясно, че кипърският парламент отхвърли "спасителния план на ЕС" за страната.

Хората излязоха по улиците на Кипър, за да изразят радостта си. Същевременно президентът на Кипър Никос Анастасиадис и премиерът на Гърция Антонис Самарас са обсъдили решението на кипърския парламент, предаде АНА-МПА. Самарас е изразил подкрепата на гръцкото правителство и е обсъдил с президента възможните последствия от „кипърския ден НЕ", се казва в съобщението. „Денят НЕ" е държавен празник в Гърция, отбелязван на 28 октомври в памет на отклоняването на ултиматума на Италия от 1940 г.

В събота Еврозоната, ЕЦБ и МВФ постигнаха споразумение за спасяването на 10 млрд. евро в кипърските банки в замяна на изключителен и безпрецедентен данък върху банковите депозити, който ще донесе 5,8 млрд. евро. Данъкът от 6,75% по депозити под 100 000 евро и 9,9% за влогове над тази сума разгневи населението в Кипър. В неделя Кипърската централна банка (КЦБ) забрани на всички кипърски банки временно каквито и да е преводи и платежи, както в страната, така и в чужбина. В понеделник финансистите от еврозоната решиха окончателно да не искат от Кипър да облага депозити под 100 000 евро. Всичко това предизвика шок, хаос и напрежение в страната. Стигна се и до протести и масово недоволство.

Кипър отхвърли спасителния план на ЕС
netinfo