Джихадисти от "Ислямска държава" подпалиха два петролни резервоара на компания "Харудж ойл", съобщихиха инженер, работещ на пристанището Рас Лануф, и служител по енергетиката, работещ за правителството в източната част на страната.
Служителят по енергетиката Мохамед ал Манфи съобщи, че е нападнат петролопровод, водещ от нефтеното находище Амал до терминала в Сидра. Имало е сблъсъци между екстремистите и охраната на либийските петролни обекти, след което нападателите са се оттеглили.
Ислямска държава търси райони с петролни находища извън Сирия
Групировката заплаши, че ще извърши още нападения срещу либийски петролни обекти, предаде Ройтерс.
"Днес пристанищата Сидра и Рас Лануф - утре пристанището Марса Брега, а след това Тобрук, Сарир, Джало и Ал Куфра", заяви Абу Абделрахман ал Либи, боец от "Ислямска държава", във видеозапис, публикуван в социалната мрежа за кодирани съобщения "Телеграм", използвана от групировката.
Либия е разделена след падането на режима на Муамар Кадафи през 2011 г., а политическите и въоръжени фракции се борят за власт и за контрол над петролните богатства на страната. Екстремисти от "Ислямска държава" използваха липсата на сигурност, за да се установят в град Сирт, на около 200 километра западно от Рас Лануф и Сидра.
Двата терминала са най-големите в Либия и са затворени от 2014 година. Производството на петрол в страната е по-малко от една четвърт от равнището от 1,6 милиона барела на ден, достигнато през 2011 година.
При сблъсъци между "Ислямска държава" и охраната на либийските петролни обекти преди две седмици край Сидра и Рас Лануф загинаха най-малко 18 охранители и бяха подпалени седем петролни резервоара.
Ислямска държава търси уязвими райони с петролни находища в Либия и другаде, които би могла да превземе, извън територията в Сирия. Това заяви в края на миналата година висш американски представител. По американски оценки Ислямска държава продава месечно петрол за 40 млн. долара. Той се транспортира с камиони през бойните полета в Сирия.
Източник: БТА