Летните фестивали са неизменима част от живота на младите хора днес и всъщност са си едно цяло приключение, обикновено продължаващо около седмица. Подготовката за него е силно специфична, макар и да има доста прилики с ходенето на палатки в планината или на плажа.
Какво трябва да вземем с нас, когато отиваме на фестивал?
На първо място трябва да помислим за мястото, където се намира фестивала – географско положение, климат по това време на годината, обичайно количество валежи, има ли нещо специфично за самия терен и т.н.
Например, фестивалът Nova Rock в Австрия се намира сравнително на север от България и ще се проведе на 14-17 юни тази година. Температурите през лятото са с няколко градуса по-ниски от тукашните, има по-голяма вероятност за валежи и опасност времето да захладнее значително. В този случай трябва да помислим за подходящо облекло. Обикновено то включва:
Стабилни и удобни обувки. Забравете за сандали, чехли или открити обувки. Не искате да се изцапате или да стъпвате по малки камъчета през цялото време. А има и опасност някой да ви настъпи. Необходими са ви, на първо място, удобни обувки, понеже ви чакат 4 дни трамбоване между сцените, множеството барове, заведения за хранене и къмпинга(или мястото, където нощувате, ако сте си наели такова). Хубави летни туристически обувки биха свършили работа. Военните кубинки са вариант, единствено ако са удобни и проветриви. Лято е все пак.
netinfo
Гумени ботуши – ако сте сигурни, че очаквате да вали. Това е единственото спасение от евентуалната кал. Такава обикновено има. Доста. Намират се сравнително евтини чифтове в повечето магазини. А в интернет има и такива с по-екстравагантни шарки, които са наистина забавни и привличат вниманието.
Дъждобран или пончо. Не, чадърите не са разрешени. От една страна поради мерки за безопасност, от друга, защото пречат по време на концертите. Отделете пари и си купете един хубав дъждобран за многократна употреба. Необходимо е да е здрав и да покрива колкото се може, по-голяма част от тялото ви. Не искате да сте с мокри крака и панталони.
Маска срещу прах или кърпа за лице. Чудили ли сте се защо каубоите винаги носят кърпи около лицето си? Заради праха. Ако времето е сухо, очакват ви големи количества прах, който се носи, докато марширувате бодро с тълпата към другата сцена за следващия концерт. Решението е кърпа или маска. Връзвате пред носа и устата и нещата се оправят. Кърпи може да купите и на място, но надали ще искате да дадете 5 евро за изрязано парче плат, като може те да си вземете нещо по-адекватно оттук.
netinfo
Дрехи – шорти, тениски, поли, шапка и други летни и леки неща, за които няма да ви пука, че ще изцапате. Абсолютно е сигурно, че ще ги изцапате. Сметнете си поне по един комплект на ден плюс резервни. Доста хора използват всевъзможни карнавални костюми тип гащеризон, които са ужасно забавни и внасят страхотен колорит на фестивала и същевременно им спестяват проблема с цапането на дрехите. Може да помислите за нещо такова, а защо не и цялата ви група да е облечена като комиксови герои, например. Варианти има много.
Връхни дрехи – суитчъри, леко яке тип ветровка, удобни панталони. Възможно е да захладнее, възможно е да задуха хладен вятър – бъдете подготвени за целта. При едно рязко захладняване, е възможно температурната амплитуда да е около 10-15 градуса и ако предния ден сте се радвали на 30 градусовата жега, то утре може да мръзнете на 15 градуса през лятото.
Слънцезащитен крем, слънчеви очила и репелент срещу насекоми – полезни неща, чието предназначение е ясно. Задължителен компонент от багажа ви.
Настаняването е доста важна част от фестивалното преживяване. Обикновено фестивалните билети, както в случая с Nova Rock, включват и място за къмпинг. Можете да носите собствена палатка, като е силно препоръчително да е сравнително здрава и да издържа на дъжд, но все пак недейте да носите скъпа екипировка, която може да бъде повредена, дори и неволно от някой почерпен фен. Обикновения клас палатки вършат идеална работа.
Имате вариант да използвате т.нар. палатков хотел срещу заплащане. Организаторите разполагат с предварително разпънати палатки, в които само се настанявате.
Някои фестивали предлагат бунгала или малки къщички, в които да нощувате. Естествено, срещу допълнително заплащане.
Ако имате каравана или кемпер, то обикновено има специални паркинги за целта. Доплаща се допълнително, но е като същински къмпинг, където ви предоставят вода и електричество към караваната.
Някои фестивали предлагат и луксозни опции, като настаняване в 4-5 звезден хотел в близост, с всекидневен осигурен транспорт към фестивала и обратно. Цените обикновено са доста високи, заради хотелите.
Храна и напитки: Тук е огромната разлика на Nova Rock(например) с фестивалите у нас. В къмпинг зоната имате право да внесете каквито искате храна и напитки, включително алкохол. Единственото ограничение е да не внасяте никакви стъклени бутилки. Това е с цел да няма счупени стъкла навсякъде.
netinfo
Ограничение за внасяне на храна и напитки има единствено в самата фестивална зона, където се провеждат концертите. Вътре има будки за безплатна питейна вода, така че, водата не е проблем. Бира, храна и алкохол се продават навсякъде, та няма да останете нито гладни, нито жадни. А ако цените не ви харесват, винаги може да отскочите до палатката си за едно хапване от собствените провизии.
Други важни неща:
Телефон – трябва ви. Роумингът вече е безплатен и може да дразните работещите си приятелите с лайв видеа или да се поснимате. Все пак, не прекалявайте – отишли сте да гледате, а не да заснемете концертите. Официални снимки и видеа после излизат в доста големи количества. Прекаленото снимане ще подразни другите около вас, добре е да не ги лишавате от възможността да се забавляват като им закривате гледката.
Чантичка за най-необходимото. От година-две във фестивалните зони не е разрешено да се влиза с раници (В къмпинг зоната няма такова ограничение, естествено). Затова ви трябва удобна чантичка, където да сложите най-ценното – документи, пари, ключове, карти и др. Чантичките за кръст или малките мешки са особено удобни за целта.
Лекарства – носете някакъв минимум. Ако приемате специални медикаменти, бъдете подготвени за целия период.
Тапи за уши – слухът на някои хора е по-уязвим в сравнение с други. Продават се специални тапи за уши, които намаляват звука, но пропускат всички честоти, така че да можете безопасно да се насладите на изживяването.
Къмпинг оборудване – спален чувал, шалте, фенерче/лампа, преносими столове и маси и др. подобни. Щом сте тръгнали на фестивал, къмпингуването надали ви е непознато занимание и би трябвало да знаете основните необходими моменти.
Комплект за лична хигиена – четка и паста за зъби, тоалетна хартия(!), мокри кърпички, сапун, душ гел, шампоан или друго. Да, обикновено на място има баня с топла вода. И можете да я ползвате, но ще трябва да изтърпите опашките. При дамите става по-бавно. Но с едно по-ранно ставане, можете да изпреварите навалицата и да се изкъпете без проблем. Относно тоалетните – те са много и постоянно се подменят, но колкото и да са заредени с хартия, тя в един момент свършва, а и е евтина. Носете си собствена.
И най-важното:
Добро настроение и весела компания! Вземете половинката си, много приятели, отидете всички и се забавлявайте заедно. Спомените от концертите имат навика да избледняват с времето, но споменът на нахиления ви приятел, припяващ песни на любимата си група, по всяка вероятност ще остане с вас цял живот.
Бонус: Най-близкия наистина голям рок фестивал до България е Nova Rock в Австрия. Логистичният момент до там се решава със кола(900км от София) или самолет до Виена или Братислава, които са в близост. Билети и повече информация за събитието ще намерите на официалната му страница.