44%от младежите предпочитат да получат образованието си у нас
44%от младежите предпочитат да получат образованието си у нас / netinfo

44%от младите българи предпочитат да получат образование у нас, 23% - в ЕС и около 10% - в САЩ – това сочат данните от представително изследване на програмата за развитие на ООН в България и агенция Галъп. Според изследването 54% от младите българи смятат, че страната върви към по-добро.

Българите между 15 и 30-годишна възраст считат, че образованието е съставна част от конкурентноспособността на пазара на труда. По отношение на избора за висше образование все още младите не са наясно каква специалност да изберат, за да им носи това повече доходи, но приемат като важна и необходима конкуренцията и по-либералните възгледи за икономиката, като предпочитат да работят в частния сектор.

В сравнение с преди 10 години има промяна и в модерните специалности. В момента инженерните специалности са на първо място. Забелязва се нов момент в нагласите им - на 23-24 годишна възраст да не живеят с родителите си и да бъдат напълно независими от тях.

Преди 10 години възрастта за окончателна независимост е била 35, дори 40 години. Днес като цяло 68% от анкетираните считат, че трябва да живеят отделно от родителите си и да бъдат икономически независими. Друга промяна в нагласите в сравнение с отпреди 10 години е, че едва 8% имат категоричната нагласа да заминат като гурбетчии в чужбина, но само 2% смятат, че това трябва да бъде окончателно. Изследването е с тема: "Икономическа конкурентноспособност и младите в България". Почти една година след влизането на България в ЕС 31% от младите считат, че членството в Съюза ще донесе просперитет главно на хората, които имат висше образование.