Писмото на траките-беси е първото буквено писмо в света
Писмото на траките-беси е първото буквено писмо в света / netinfo
Българската земя е родина на първото буквено писмо – писмото на траките-беси, което, датира от 13 век пр.н.е, съобщи изследователят на Орфей Никола Гигов. По-късно това писмо е доразвито от братята Кирил и Методий чрез глаголицата и кирилицата, смята Гигов.

Доказателство за това е намереният от него през септември в Античния театър в Пловдив надпис ОРФЕЙ, датиращ от 2 век, написан с тракийско писмо. Надписът може да бъде видян в източния сектор на театъра, на десети ред, броен от сцената. Разстоянието между всяка от буквите е половин метър, общата дължина на надписа е около 5 метра. Той е направен по римско време, с това, че е изписан с тракийското буквено писмо, се отдава почит към траките, твърди Гигов.

Според него този надпис е първообраз на кирилицата, която братята Кирил и Методий са създали много по-късно, и която 80 на сто покрива писмото на бесите.

Подобни надписи, като този в Античния театър, можели да се намерят върху монетите от II век, съхранявани в Пловдивския археологически музей. Според Oрфеевият изследовател досега се е смятало, че първата буквена азбука е гръцката, но неговите разкрития със сигурност не могат да бъдат оспорвани и от гръцките учени, защото гръцката държава не е съществувала по времето, когато траките-беси вече са пишели на своята писменост – 13 век пр.н.е.

В подкрепа на своята теза, Никола Гигов показа и фотоси на шест каменни плочи от т.нар. Бесапарски хълмове, които се намират югоизточно от Пазарджик. Никола Гигов предлага надписът ОРФЕЙ да стане историческа забележителност, а трите тепета, образуващи Тримонциума, да върнат тракийските си имена – Музеев хълм (Небет тепе), Евмолпов хълм (Тексим тепе) и Орфеев хълм (Джамбаз тепе).