Учени откриха вода в атмосферите на някои горещи юпитери - екзопланети с размерите на Юпитер, които орбитират много близо до своите звезди. В атмосферите на други екзопланети обаче изглежда няма водни пари.
Каква е причината за това?
Ново изследване на учени от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА навежда на мисълта, че различията може да са повече. Възможно е при наблюденията на астрономите водата да е останала скрита зад слоеве облаци или гъста мъгла.
Аматьори заснеха как астероид се блъска в Юпитер (ВИДЕО)
Учените стигнали до тези заключения, след като групирали заедно изследвани по-рано екзопланети, на някои от които има водни пари, а на други - не, и потърсили общото между тях. Оказало се, че онова, което свързва екзопланетите, е наличието на значителна облачна покривка.
Изстрелват космически апарат да изследва Юпитер през 2022 г.
"Облаци или мъгла изглежда има на почти всяка изследвана от нас планета - заяви ръководителката на екипа Айшвария Айър. - Човек трябва да е бдителен, когато взема предвид облаците или мъглата, защото в противен случай може да не прецени правилно количеството вода в атмосферата на екзопланета".
Било установено, че при почти всички от изследваните 19 екзопланети облаци покриват по-голямата част от повърхността им по време на първите наблюдения, извършени с космическия телескоп "Хъбъл".
"При някои от тези планети водата сякаш надига глава над облаци или мъгла. Възможно е зад облаците да има по-голямо количество вода", поясни Айър
Не е ясно какъв е съставът на тези слоеве облаци или мъгла, но наличието им несъмнено създава проблеми на астрономите, които се опитват да надзърнат в атмосферите на далечни планети.
За разлика от скалистите планети, учените не търсят подходящи за живот условия, когато изследват горещи юпитери. Изследването на атмосферите им обаче може да хвърли светлина върху еволюцията им и да отговори на въпроса дали са се формирали във вътрешността на
Слънчевата система или са мигрирали от покрайнините й.