Конкурсите за външни продукции в Българската национална телевизия, за които се говори от есента на миналата година, още не са приключили, макар да е вече почти средата на месец март. Както всичко около БНТ така и този път казуса не е прост.
При някои от обявените позиции надпреварата е приключила, а при други - не, но и при приключилите не е ясно кой ще прави предаване, защото комисията е класирана на първо място повече от един кандидат.
С решение на Управителния съвет на Българската национална телевизия от 24.11.2010 г. се обявява конкурс за четири нови предавания. Заповедта на генералния директор Вяра Анкова е от 13.12.2010 г. На 21.02.2011 г. става ясно кой ще прави детско предаване тип „Kids Idol”, както самата БНТ го анонсира. На първо място комисия от седем души класира проекта „Феномени” на „Урбан медия”.
За друга позиция - ежедневно късно вечерно забавно предаване (тип „Late Night Show”), комисията класира на първо място два проекта: „От здрач до зори” на ТВ къща „ВИЖ”, която е на Марта Вачкова и „Денис и приятели” на „Адвъртайзинг фактори” ООД. Зад последното се крие името на музиканта Денис Ризов:
В това предаване няма да има актьори. Ще има музика, разговори, гости.
Защо шоуто е кръстено „Денис и приятели”?
Защото ще участват „Ахат” и защото се търси контакт с много наши приятели. Идеята е просто да ги викаме в студиото и да обсъждаме теми. Би трябвало да има и ко-водещ, която да е жена. Може да я сменяме всеки месец. Например ако един месец е ко-водеща спортистка това ще е един спортен месец. Ако е актриса - ще говорим по-скоро за изкуство. Имаме идея един месец ко-водеща да е криминален репортер. Шоуто ще е по-скоро градски тип мъжко предаване, а не семейно. Хората, които гледат телевизия в този часови пояс, са малко по-образовани и са с малко по-добър приход от тези, които гледат между 22.00 и 22.30 ч. Предаването няма да е толкова ограничено откъм сценарий. По-скоро ще разчитаме просто да се случват нещата по време на записа и да е малко по-непринудено с цел да изглежда малко по-реалити.
Продуцент на предаването, което ще води Денис Ризов е Георги Кузмов. Репетициите са в доста напреднал стадий, но договор с БНТ няма. Денис Ризов се надява това да стане идната седмица. А дали „Денис и приятели” или „От здрач до зори” на продуцентската къща на Марта Вачкова ще забавлява зрителите всяка вечер от понеделник до четвъртък половин час преди полунощ не е ясно. Тепърва предстои одобрението на Управителния съвет на телевизията.
Още по-заплетено изглеждат нещата около конкурсите за другите две предавания - ежеседмично предаване за съвременния начин на живот (тип „Life Style Talk Show”) и ежеседмично предаване за културата, изкуството и средата на младите. Месеци след обявяването на конкурса края му не се вижда. Срокът е удължен до 31 март. Позицията на БНТ тук липсва макар още в началото на седмицата да бяха поканени за коментар. Кандидат и за двете позиции е издателя и продуцент Мартин Захариев:

Времето определено не работи в полза на БНТ. Виждате колко активни са другите национални телевизии.
Всъщност техните проекти вече стартират, а БНТ още не е приключила с конкурсите.
Да. Аз очаквах радикални промени в програмно отношение още през изминалата есен. За моя изненада обаче така дългоочакваните промени в БНТ не мога да кажа, че са факт. Задавам си въпроса защо редица от предаванията все още стоят на ефир. Например защо в праймтаймово време БНТ продължава да поддържа една 40-годишна рубрика като „Лека нощ, деца!”?! Тя изглежда абсолютно комично, направена като от младежи на ТНТМ (бел.ред. - преди 1989 г. това е абревиатура за Техническо и научно творчество на младежта) на фона на 24-часовите супер детски канали в лицето на Cartoon Network, Disney channel, които вече вървят и с български дублажи и са милионни бюджети. В 19.50 ч. ние не слагаме децата си да лягат. Нашите деца си лягат един час по-късно.
Програмирането на тези две позиции, за които кандидатстваш - talk show и предаването за култура, като едното е в събота от 18.00 ч.
А другото е в четвъртък вечер, когато е заложено, че ще тече и т.нар. Late Night Show по БНТ в същото време. Това е според мен механическа грешка в заповедта, тъй като двете продукции се застъпват в един и същи час и питам по силата на тази заповед това младежко предаване, за което ние кандидатстваме за кога е планирано? От друга страна да правим за младежи с таргет 16-25 г. в 23.00 ч. ми се струва неадекватно като време.
А изобщо обединяването на култура, изкуство и средата на младите?
Аз съм намерил в своята концепция много пресечни точки на тези категории. Младите днес имат съвършено друг начин на възприемане на света. Дигиталната среда е това, в което се случва голяма част от техния живот. Така че и нашето предаване в голяма степен минава през подобна концепция. Дори декора, визуализацията му е близка до това, което гледахме напоследък във филма „Трон”. Водещите в него комуникират през таблети.
А това, което предлага БНТ като позициониране на Life Style Talk Show? Там ли му е мястото? Това е „на гърба” на политиката на Светла Петрова по bTV и социалните теми, които понякога са доста тежки, които показва „Нова телевизия”.
Големият проблем, който в последните години забелязвам в националните телевизии е, че те програмират един срещу друг еднакви формати. Ако едните ще правят VIP Dance, другите ще правят Dancing stars. Ако едните ще правят Music idol, другите ще правят „Пей с мен”. Ако едните пускат турски сериал, другите пускат също турски сериал или индийски. Дали е правилно Life Style предаване да се сложи на гърба на тежка публицистика пийпълметрията ще измери и ще каже. БНТ има своя шанс, слагайки едно по-лежерно, по-забавно, по-магазинно предаване, каквото си представят, че биха получили от външния продуцент.
Какво ще преследват по принцип телевизиите през 2011 г.? Всички побързаха да кажат, че това било завръщането на българските сериали и умирането на реалити шоутата.
Това не е точно така, защото това е процес, който следва утвърдени бизнес модели на големи европейски телевизии и пазари най-вече, където се залагат тенденциите. Аз считам, че реалити формата премина своя пик без съвсем да е умрял. Например сега пореден сезон на Survivor би бил отегчителен.
А на Big brother?
Със сигурност и на Big brother.
Какво реалити смяташ, че би било интересно на българския зрител?
Пълно е с формати по големите телевизионни пазари - и в Кан, и Discop в Будапеща. В Близкия Изток има също много сериозен такъв пазар.
Все повече хора от медийния бранш смятат, че в БНТ се наливат огромни средства, а тя се опитва да догони частните телевизии и все не успява.
Няма да стане!
Ето - докато другите стартират, тя все още не е приключила с конкурсите.
Няма да стане това догонване, защото каручката е изпусната окончателно.
Последните месеци участвах в една работна група към Министерския съвет, чиято цел беше да подготви концепция за нова закон за радио и телевизия. Групата произведе един документ, в който за БНТ се обединихме около становището, че телевизията се нуждае от предефиниране в новия закон на своята обществена мисия. Това трябва да бъде имплицитно разписано. Трябва да е ясно колко пъти БНТ ще снима заря. Това bTV никога няма да го снима. „Нова телевизия” също. Те са комерсиални. Но БНТ има задължението да отразява официалните празници, когато има заря. Тази заря има някаква цена, за да бъде заснета. Всичко трябва да бъде остойностено и ще се получи една реалистична рамка, в която разбира се има още много пера. Така ще се получи един адекватен бюджет, с който тя да изпълнява обществената си мисия. Едно от много важните неща, които БНТ трябва да направи е структурната реформа. Това значи да се съкрати част от персонала. Не може телевизии, които генерират 70% от гледаемостта да разполагат с от 300 до 400 души персонал. БНТ е към 1500 човека. Тази тромавост и това забавяне е в голяма степен много отблъскващо за нас хората, които сме в този бизнес. Подготовката на едни документи, писането на концепции, бюджетирането им, договорките с всякакви водещи, сценаристи, режисьори, технически персонал карат тези хора да стоят сега на тръни. Те не знаят ще получат ли от мен работа или няма да получат, защото самия аз не знам ще получа ли работа от БНТ. В една комерсиална телевизия тези неща стават доста по-бързо. Защото собствениците и мениджмънта знаят какво искат, от кого го искат и колко да платят. Парите отиват в тези телевизии, които са гъвкави и програмират умно!
И още:

Наградата ще се връчва ежегодно в края на пролетта на специална церемония в курорта Св. Влас. Освен Иван Гарелов в „Кръг 11” са още: проф. Ивайло Знеполски, Любен Дилов-син, доц. Георги Лозанов, Георги Тенев, Копринка Червенкова, Димитър Найденов, Павел Васев, Стефан Димитров, Антони Георгиев, Петко Бочаров. При връчването на наградата ще се сформира жури от петима от „Кръг 11”. Кои ще са те ще стане ясно по-късно.
Как ще се правят номинациите разказва Георги Тенев:
За наградата номинации могат да се правят по два начина. Единият е членове на „Кръг 11” да предлагат за обсъждане тв продукти, дело на отделни журналисти или на екипи през изминалия период от време, за който говорим. Вторият начин е самите журналисти да предлагат. Тук не се ограничаваме в жанрове и формати. 20 финалисти ще бъдат обявени през месец май. След това те ще бъдат публикувани на интернет-страницата с откъси от материалите им. След не повече от 30 дни журито, което ще бъде обявено също тогава през май, ще вземе своето решение.
Наградата за телевизионна журналистика „Св. Влас” ще е на стойност 10 000 лева.