Два са възможните сценарии, по които може да бъде свикан през януари референдум в Гърция, поискан вчера от премиера Георгиос Папандреу, за да може на него гърците да одобрят или отхвърлят споразумението, взето на 26 октомври в Брюксел, предвиждащо предоставяне на втори европейски пакет финансова помощ на Гърция за излизане от кризата, съобщава в. "Етнос".
Първият сценарий, който се смята и за най-възможен, предвижда правителството в Атина да вземе решение за свикване на референдум, след като приключат поцедурите по
оформяне на спогодбата за участие на частните инвеститори в доброволното опрощаване на дълга и по отпускането на допълнителната помощ, обещана на Гърция в рамките на втория европейски спасителен пакет. Очаква се процедурите по нея да бъдат финализирани през декември. От тази спогодба всъщност зависи и поисканият от Папандреу референдум.
Решението за референдума, който вероятно ще включва един или много въпроси, трябва да бъде ратифицирано от парламента с обикновено мнозинство от 151 депутати, след което президентът на страната издава указ и референдумът се свиква в рамките на 30 дни от издаването на указа.
В конкретния случай референдумът се организира по кризисен национален въпрос и следователно резултатът от него има задължителен характер, макар и в допитването да са участвали 40 на сто от регистрираните избиратели, както изисква конституцията.
Според втория сценарий за този референдум, който изглежда по малко вероятен, след като е готова спогодбата за втория пакет през декември, тя ще бъде внесена в парламента и ще бъде гласувана като законопроект с обикновено мнозинство. /Управляващите социалисти в Гърция разполагат със 153 от общо 300 депутатски места в парламента/.
Следва същата процедура. Решението на правителството ще бъде подложено на гласуване в парламента. За да бъде одобрено свикването на референдум по този законопроект, се изисква квалифицирано мнозинство от 180 депутати. Това обаче поставя на сериозно изпитание целия експеримент, тъй като искането за референдум няма да може да мине заради негативното отношение към него на опозиционните партии, представени в гръцкия парламент.
Вторият сценарий за референдум се изключва и поради факта, че конституцията забранява да бъде подлаган на всенародно допитване въпрос, свързан с финансите на държавата.
От утре в гръцкия парламент започват тридневни дебати по искания от премиера Георгиос Папандреу вот на доверие към неговия кабинет във връзка с новия европейски пакет. Предвижда се дебатите да приключват в петък през нощта с поименно гласуване.(БТА)