Доста сериозно звучи тази сага. Кажете за какво точно са двете досъдебни производства, които в момента водите?
Първото досъдебно производство е основното производство, което е образувано в края на 2006 година по предварителен одиторен доклад от проверка, извършена от Столичния инспекторат. В хода на това производство, т. нар. основно производство по „Софийски имоти”, се разследват определените в хода на разследването схеми за източването на дружеството по 12 направления в момента. В резултат на извършеното разследване установихме, че част от продажбите само по едното направление, извършени в периода март – май 2004 година, могат да бъдат отделени в отделно производство, за да може да приключи в една част. Отделихме ги тези сделки по признак, че тези сделки са извършени по време на мораториума, въведен от СОС върху сделки, включени в капитала на дружествата с преобладаващо общинско участие.
Два милиона и сто хиляди са само за двата месеца на едната година на тези 12 години на дружеството. И говорим, че основното дело, с по-големите цифри, които се очаква да стигнат над един милиард, е тежкото дело, предстои да правите разкрития там.
Ние към основното дело сме назначили към 80 експертизи. Получаваме междинни доклади от експертите. Очакваме съвсем скоро да приключим и да отделим в ново отделно производство 30 сделки, сключени за продажба на недвижими имоти, включени в капитала на дружеството, сключени през 2003 година. Тези сделки са посочени в предварителния одитен доклад, за който стана дума, като имоти, които са продадени под балансовата им стойност, под стойността, с която са включени в капитала на дружеството от СОС.
Тогава имало ли е мораториум или в тях нарушението е, че са под балансовата стойност?
Мораториумът е въведен от СОС с решение от 28 ноември 2003 година. След това е потвърден с решение от 12 февруари 2004 година. Към момента на сключване на тези 30 сделки мораториум не е имало. Досега обаче резултатите от експертизите, които сме получили, защото само няколко от експертизите за тези 30 сделки все още не са приключили, доказват това, което се откри по тези 16 сделки, с които вече сме готови да внесем обвинителен акт, а именно, че най-малката разлика, с която са подавани недвижими имоти е минимум 50 процента от стойността. А в някои случаи надхвърля няколко десетки пъти.
Т.е. няколко десетки пъти по-малко от стойността са продавани.
По-малко от пазарната стойност на недвижими имоти.
Кои са тези 30 сделки?
Тези 30 сделки не са чак толкова апетитни и атрактивни като имоти, защото ние смятаме, че най-атрактивните имоти, които са включени в капитала на дружеството са апортирани в съвместните дружества.
Това е пикът – 2004 година.
„Софийски имоти” е продало от създаването си, то е създадено през 1996 година до, ние проверяваме, период до 2006 година, до този период са продавани сделки. Не можем да кажем в коя година повече, защото те действително са много по-малко след въвеждането на мораториума. Много по-малко от предходните години. Но става нещо друго – точно преди мораториума, нещо, което ние също проверяваме и сме назначили съответните експертизи , много голяма част от останалите в дружеството имоти се прехвърлят на едно дъщерно дружество, закупено от „Софийски имоти” – фирма „Лабело”, и по време на мораториума много голяма част от тези имоти са продадени през фирма „Лабело” и нейната дъщерна фирма „Завод Проект”.
Това е схемата за заобикаляне на мораториума?
Да, смятаме, че така е заобиколена забраната за разпореждане с недвижими имоти.
Какво имаше в тези 11 чувала с документи, които успяхте да извадите от тайния архив на дружеството?
В тези 11 чувала открихме протоколи от заседанията на Съвета на директорите, които многократно търсихме и не ни бяха представени от сегашния изпълнителен директор и от бившите такива и председателите на директорите. Открихме също и огромен брой документация, свързана с три направления, по които работим е разследването - дарения, спонсорства, рекламна дейност.
Да очертаем, 12, казахте, са схемите, по които работите. Трите са дарения, спонсорства, рекламна дейност.
Отделна схема са отделните продажби на недвижими имоти, които, искам да отбележа, са над 1 000 за периода на съществуване на „Софийски имоти”, поне за периода, който е предмет на разследването.
Над 1 000 имота, продадени под пазарната им стойност.
Не за всички са готови експертизите и не мога да направя такова заключение, но за тези, за които са изготвени експертизи, можем категорично да кажем , че заключенията на нашите експерти, като крайна пазарна цена на имота, съществено се различава от цената, която е определена и на която са продадени тези имоти. Другата схема е отдаването под наем. По това направление също ще бъде отделено производство. Експертизата ще бъде завършена вероятно до 10 дни като краен резултат и след като се запознаем с резултатите ще обосновем повдигането на обвинения и по това направление. Следващо направление са съвместните дружества, които са 12 на брой, създадени между „Софийски имоти” и други съконтрагенти.
Кои са тези 12 смесени дружества? Например, писано е вече, по този начин е станала сделката за къпалнята „Мария Луиза” с боса на ВИС-2 Георги Илиев, или например, босът на СИК Младен Михалев-Маджо - за стадион „Славия” и 350-те декара земи около стадиона, които общо са получени, „София Сити Къмпани”, търговска верига „Наш дом” и една офшорка, които участват. Кои са още дружествата, кои лица стоят зад тези смесени дружества?
Тези смесени дружества са публични и техните собственици, техните съакционери могат да бъдат проверени в търговският регистър. Има интересни лица, например, в две от съвместните дружества, съдружник на „Софийски имоти” е дъщерята на шефа на ФК „Славия” Венцислав Стефанов.
Това вероятно касае стадион „Славия”?
Не, това са други фирми, в които можем да очертаем схемата, защото е ясна в резултат на проведените разследвания – „Софийски имоти” апортира магазини в идеалния център на София, които според нашите предварителни данни са на много висока стойност, като другата фирма се задължава да извърши ремонт на тези магазини. След това участието на „Софийски имоти” и другата фирма се определя по следния начин – примерно, пазарната цена след ремонта е 100 000 лева, фирмата доказва пред съда, че е извършила ремонт за 70 000 лева и остатъка – 30 000 лева се определя като дял на „Софийски имоти”. С този подход на оценяване на недвижими имоти категорично, след консултация с експерти, ние не можем да се съгласим. И нашите експертизи доказват, че не това е подходът за пазарна оценка на дяла на „Софийски имоти”.
Ботьо Ботев, който сега е в инспектората на Столична община, днес каза, че Тошко Добрев, най-дългогодишният бивш директор на „Софийски имоти”, е ходил с разни хора от борда на директорите из София и са набелязвали имотите. Ето така сделките са се уговаряли предварително, описва той схемата. Ботев го нарича дори главният виновник като дългогодишен директор на дружеството. Но засега не го виждаме сред разследваните и обвиняемите по аферата.
Той не е обвиняем по тези 16 сделки, но това не означава, че не е разследван. Разследва се целият период от създаването на дружеството до 2006 година. В голям период от разследването изпълнителен директор и член на съвета на директорите на „Софийски имоти” е бил Тошко Добрев. Причината да не бъде сред обвиняемите лица по тези сделки е, че след въвеждането на мораториума от СОС, той е подал оставка и като изпълнителен директор и като член на съвета на директорите. И няма как да носи отговорност за неща, които са се случвали след като той вече не е бил в това дружество. Макар и документите да показват, че неговата „дълга ръка” и към момента бърка в „Софийски имоти”.
И в момента чрез подставени лица ли имате предвид? Той вече официално не е в борда.
Аз ще ви кажа няколко факта, с които може сами да си отговорите, а именно, че голяма част от служителите в "Софийски имоти" на ключови места, на средното управленско ниво, са от времето, от 1997 година и до настоящия момент.
През цялото това време кмет е бил Стефан Софиянски. Задава ли се ново дело срещу него? Вие виждате ли той като кмет да е имал някакви решения в нарушение на закона по тези сделки?
Не сме събрали доказателства за съпричастността на кмета към установените злоупотреби в "Софийски имоти", но, разбира се, разследваме и схеми по самата процедура по деактуването на държавни имоти, актуването им като общински имоти, впоследствие включването им в капитала на дружеството "Софийски имоти" и продажбата им от дружеството.
Тази процедура става с решение на кмета.
Не директно. Процедурата става с одобрение на акта за общинска собственост от районните кметства, но трябва да бъде преди това изпълнена процедурата по деактуването на имота от държавна собственост. Така че проверяваме и това направление. Разбира се, проверяваме съпричастността на всички длъжностни лица към извършените злоупотреби, в това число и на хора от общината.
Сега, кои са най-драстичните случаи, с които се сблъскахте като продажби, като наеми от тези схеми? С най-голяма щета? Тези 30 сделки, които ще отделите, например на каква стойност са общо?
Не можем да кажем към момента, тъй като очакваме още няколко експертизи, но смятаме, че като сбор щетата може би ще надхвърли тази по тези 16 сделки. Голяма част от тези 30 сделки са продажба на апартаменти. Няма как да сравняваме стойността на един апартамент със стойността на един магазин, на един парцел от 20 декара. Те са много различни и като пазарна стойност, и като възможност за злоупотреби. Но смятаме, че вероятно като сбор щетата по 30-те сделки би надхвърлила тази по 16-те. На този етап фрапиращи са много неща и най-фрапиращото са освен отделните злоупотреби, фрапираща е самата практика, създадена в дружеството, която позволява да бъдат извършвани тези злоупотреби. Направо установяваме факти, които ние самите, макар познавайки дружеството, все още се втрещяваме, като например, че няма никакви правила за движението на документооборота в дружеството, няма никакви правила, не са спазвани поне правилата, въведени в Закона за счетоводството, което прави разследването още по-трудно.
Колко време описвахте тези 11 чувала?
Описването на 11-те чувала ни отне повече от четири месеца.
Повече от четири месеца само опис?
Процедурата, която НПК предвижда за оглед на иззетите документи е много тромава и поради тази причина повечето документи бяха в насипно състояние, и сме описвали лист по лист.
Явно таен архив, укрит архив. Сега, г-н Панайотов, колко е сумата, която "Софийски имоти" като регистрирано по Търговския закон търговско дружество не е внесла като данъци, задава ли се още едно дело и за укрити данъци от "Софийски имоти"?
Това е едно от направленията, по които работим. През годините на "Софийски имоти" са издадени четири данъчно-ревизионни акта. Въз основа на тези данъчно-ревизионни актове назначихме данъчно-счетоводна експертиза, резултатите, от която са изготвени и са пред нас. В момента ги анализираме и ще бъдат отделени в отделно производство, което ще бъде приключено по съответния ред след преценка, след проведено разследване ще преценим отговорността на виновните лица за констатираните данъчни нарушения.
Не мога да не запитам и за тези три схеми - даренията, спонсорството, рекламните договори. Оказва се, че най-големият меценат на изкуствата е "Софийски имоти". Кои медии и лица са облагодетелствани от тези рекламни договори? Ето, спонсорства на двете фондации - на Елена Костова, "Бъдеще за България", и Антонина Стоянова, "Ценности", изскачат също от тези договори по тези направления.
Предмет на преценката на всички събрани доказателства, всички рекламни договори за дарения, за спонсорства изскачат наистина интересни обществени организации. Не можем да ги отделим по някакъв признак, не можем да ги класифицираме, но наистина там също излизат много фрапиращи неща. Нашето твърдение, което се доказва от всички събрани до момента материали е, че това, което все пак е влизало в касите на дружеството в резултат на неговата многостранна дейност, е излизало чрез тези три направления - дарения, рекламна дейност и спонсорство.
Тоест абсолютно никаква печалба в крайна сметка?
Мога да отбележа един факт, който се вижда от резултатите, които са и публични за общинския съвет. Във всички тези години, когато "Софийски имоти" се е разпореждало с многобройни като стойност. . .
Продажби на имоти.
. . . продажби на имоти, наемни правоотношения, също така участие в съвместни дружества, най-голямата печалба до 2006 година, и тя е еднократно, е по-малко от 300 000 лв.
Смешна сума.
Само през 2006 от наемни договори, защото "Софийски имоти" към момента спазва, поне нашите впечатления са такива, наложения мораториум, който важи и до днес, печалбата от наемни договори е над един милион лева.
И съвсем накратко накрая искам да ви попитам - след като вече има и обвинения, има ли основание комисията "Кушлев" да запорира тези имоти? Има ли механизъм те да се отнемат от собствениците им и отново да станат общински?
Може би нещо, което сега за първи път ще съобщим - Съветът на директорите на "Софийски имоти" в резултат на нашите многобройни настоявания е възложил на изпълнителния директор на дружеството да предприеме действия по разваляне на сделките, по които вече прокуратурата е установила нанесени щети на дружеството. Днес запознахме изпълнителния директор със списъка от имоти, по които ние сме установили нанесените щети на дружеството. Най-вероятно той, в негови правомощия е да вземе отношение, да заведе граждански дела, в които да се иска разваляне на сключените договори.
Колко имота са засега в списъка ви?
В този списък са тези 16 имота, по които сме повдигнали обвинение, запознали сме го и с 30-те имота, които са по тези 30 сделки, които предстои да бъдат отделени в самостоятелно дело, но до момента разбирате, че не сме повдигнали обвинение.
Фигурират ли имотите на СИК, на ВИС, такива големи сделки, които знаем?
По-голямата част от тези имоти, за които вие говорите, са включени в съвместните дружества.
Тоест, тепърва предстои по тях делото.
Тепърва предстои, защото чакаме резултата от експертизите.
Прокурорът Пламен Панайотов, специален гост в "Денят" на "Дарик".

1 час
Политико: Тръмп е заявил, че Мъск скоро ще се оттегли от администрацията
Американският президент Доналд Тръмп е заявил пред членовете на правителството си ...
3 часа
Нов план за Витоша: Обмислят изграждането на пешеходни мостове над Околовръстното
Подобряване на транспортната свързаност и достъпност до планината е първата стъпка ...
4 часа
Андрей Новаков: България е лидер в продажбите на отбранителни продукти на глава от населението
По отношение на продажбите на отбранителни продукти на глава от населението България ...
4 часа
Граждани протестират в центъра на София срещу насилието над деца и педофилията
Граждани се събраха на протест против насилието над деца и педофилията пред Съдебната ...
5 часа
Обмислят въвеждането на нов предмет в училище - „Добродетели и религии“
И сега в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) имаме учебен предмет ...
Кафяви петна по кожата на бебе: кога е нормално и кога да се консултирате с педиатър?
Кафявите петна са светло до тъмнокафяви пигментирани петна по рождение, които обикновено се появяват ...
6 часа
Транспортният министър разпореди обезопасяване на пътя след фаталната катастрофа край Телиш
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов е разпоредил ...
6 часа
Почистиха замърсяването от мазут във Варна
Замърсяването с мазут между втора и трета буна във Варна вече е почистено, съобщиха ...
7 часа
Убиват 350 мечки, след като мъж бе разкъсан до смърт
Словакия одобри план за отстрел на 350 мечки, след като в неделя в централна Словакия ...
7 часа
На първо място по ръст на цените: Жилищата в Русе достигат до 1700 евро на кв. м
Между 1000 и 1700 евро на квадратен метър достига цената на жилищата в Русе. Според експерта ...
7 часа
Отложиха делото за условно предсрочно освобождаване на Десислава Иванчева
Окръжният съд в Ловеч отложи делото за условно предсрочно освобождаване на Десислава ...
7 часа
Откриха краден от Португалия автомобил в Равда
Автомобил с чужда регистрация, предмет на престъпление в Португалия, е открит на територията ...
7 часа
15 години затвор грози Дани Кики
Бившият футболист на Локомотив Пд Дани Кики е изправен пред 15 години затвор, ако бъде ...
7 часа
Георгиев: Залети сме със сигнали за различни схеми, които се използват от имотната мафия
Залети сме със сигнали за различни схеми, които се използват от имотната мафия, което ...
7 часа
Кралят на Йордания пристига у нас на официално посещение
По покана на държавния глава Румен Радев Негово Величество кралят на Хашемитското ...
7 часа
Свлачище в Гърция бави отварянето на ГКПП „Рудозем-Ксанти“
Гърция влага 6 милиона евро за ремонт на отсечка след новия път през границата, при ...
7 часа
Нетаняху заминава за Унгария, пренебрегвайки международната заповед за ареста му
Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху утре започва четиридневно посещение в ...
8 часа
Европол разби огромна мрежа за детска порнография с близо 2 млн. потребители
Следователи от повече от 30 страни разбиха огромна мрежа за разпространение на детска ...
8 часа
Заловиха двама криминално проявени, източили над 20 000 лв. от сметката на възрастна жена
Задържани са двама криминално проявени мъже, източили от банковата сметка на възрастна ...
8 часа
Социалният министър за великденските добавки: По-добре отколкото нищо
Искаше ни се много повече, за по-голям брой хора, но това беше възможното на този етап. ...
8 часа
В неизвестност от 5 месеца: Издирват 41-годишния украинец Иван Татарин (СНИМКА)
Столичните полицаи издирват 41-годишния украинец Иван Татарин, съобщиха от МВР.
Служителите ...
8 часа
Митов: Ръководните кадри, които имат отношение със случая в Пловдив, са отстранени преди време
Ръководните кадри, които имат отношение със случая в Пловдив, са отстранени преди време, ...
8 часа
След зелено училище: Над 30 деца са с хранително натравяне в хотел в Боровец
36 деца са установени с хранително натравяне в хотел в курортния комплекс „Боровец“.
Това ...
8 часа
Reuters: Кой е пратеникът на Путин и какво ще обсъжда той във Вашингтон
Кой е Кирил Дмитриев, шефът на Руския фонд за преки инвестиции и пратеник на Путин, ...
8 часа
Здравната комисия реши: Осигуряват 12,5 млн. лева за заплати на работещите в държавните психиатрии
Комисията по здравеопазването прие решение министърът на финансите и министърът на ...
9 часа
Наводнени са три къщи в село Говежда, община Георги Дамяново
Приземните етажи на три къщи в село Говежда, община Георги Дамяново и една в село Железна, ...
9 часа
След съставен акт: Дружество в Русе отрече предположенията за изпускане на неприятен мирис
Експертите на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе съставиха и ...
9 часа
Поругаха надгробен паметник пред историческия музей в Добрич
За поредна вандалска проява по артефактите пред сградата на Регионален исторически ...
9 часа
Хотнюз: Жан-Клод Ван Дам фигурира в наказателно дело в Румъния за трафик на хора
Името на белгийския актьор Жан-Клод Ван Дам фигурира в дело на румънската Дирекция ...
9 часа
Спад на престъпленията в София
На фона на постоянно увеличаващите се хора в София има сериозно по-малък брой престъпления. ...
9 часа
Река Лева излезе от коритото си край Враца и заля главен път Е-79 (СНИМКИ)
Река Лева излезе от коритото си край Враца в района на „Железния мост“ и заля една ...
9 часа
До четири сантиметра снежна покривка в област Смолян
Между два и четири сантиметра е новата снежна покривка по високите части на област ...
9 часа
Здравният министър за случая с боклука на болниците: Няма какво да предприема, всичко е разписано
Няма какво да предприема, всичко е разписано. Това заяви здравният министър Силви ...
9 часа
Жената, намушкала двама мъже заради силен шум, излиза от ареста срещу 2000 лв.
Жената, арестувана заради нападение с нож над двама младежи в село Малък чардак, община ...
10 часа
Нова атракция в Музея на Невъзможното в Бургас
С настъпването на пролетта, природата се събужда, а с нея и въображението ни. Вдъхновени ...
10 часа
Фалшиви документи и пари от измами: Бизнесмен от Стара Загора влиза в затвора
Осъдиха 65-годишен мъж в Стара Загора за измами, фалшиви документи и заблуждаване за ...
10 часа
Опасно лечение зад граница: Разкриха схема за „зарибяване“ на пациенти в България
Един случай за медицински туризъм е предаден на прокуратурата, предстои да бъде внесен ...
10 часа
Над 8000 бивши затворници се присъединили към украинската армия
От началото на април повече от 8000 бивши затворници – мъже и жени, са се присъединили ...
10 часа
Катастрофата със загинало дете, която потресе България - прокуратурата разкри подробности
Прокуратурата в Плевен даде подробности за жестоката катастрофа край Телиш, при която ...
10 часа
На родна земя: Първият многоцелеви изтребител F-16 Block 70 кацна на Граф Игнатиево (СНИМКИ/ВИДЕО)
Първият български многоцелеви изтребител F-16 Block 70 на българските Военновъздушни сили ...
10 часа
Макрон по повод присъдата срещу Льо Пен: Съдебната власт е независима
"Съдебната власт е независима", напомни днес френският президент Еманюел Макрон, цитиран ...