Промените в Закона за електронните съобщения, които бяха направени между двете четения, всъщност запазват контрола на трафичните данни чрез интерфейс. Такова становище изразиха от гражданската организация "Електронна граница" на среща със секретаря на БСП Корнелия Нинова. От организацията се заканиха, че са готови да сезират Конституционния съд, ако законът бъде приет в този вид.
Делян Делчев от "Електронна граница" коментира, че между двете четения на промените в закона управляващите само са подменили термина "интерфейс" със "системи за мониторинг и други входно-изходни програмно-технически средства". На практика обаче възможността за следене на трафичните данни остава завоалирано заложена в текстовете. "Текстовете на пръв поглед на се проблематични, но има механизми, които позволяват да бъде прескачана системата за контрол", коментира Делчев.
От "Електронна граница" смятат, че промените налагат на операторите да въведат и поддържат интерфейс система. Делян Делчев обясни, че вече са информирали европейски граждански организации, с които си сътрудничат. Според него се търси начин да бъде сезиран Конституционния съд, ако законът, който се очаква да бъде разгледан тази седмица окончателно в парламента, бъде приет в този вид.
Секретарят на БСП и член на вътрешната комисия в Народното събрание Корнелия Нинова призова управляващите да посочат конкретното си становище за интерфейса. "Миналата седмица твърдяха, че интерфейс няма, а това, което професионалистите виждат между редовете в текстовете, интерфейс има", отбеляза Нинова.