/ iStock
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред БНР вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г.

"Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че прескачането от птиците към бозайниците, може би се е случило поне два века назад. Това не е вирус, който се е появил вчера. Идентифициран е късно може би, защото клиничната му картина съвпада с тази на другите респираторни вируси“, обясни проф. Александрова.

Тя добави, че метапневмовирус е сезонен вирус – разпространява се през зимата и пролетта. "Така че това, което се случва в момента в Китай не е необичайно, сега е времето. Нормално е да има повишаване на броя на случаите. Добрата новина е, че тъй като този вирус е с нас от доста отдавна, повечето от хората имат някакъв базов имунитет срещу него“, посочи проф. Радостина Александрова.

Начинът на предаване и клиничната картина на HMPV съвпадат с тези на COVID-19, грипните вируси и респираторния синцитиален вирус (RSV). Най-тежко протича при малки деца до 2-годишна възраст, възрастни хора и такива с компрометирана имунна система. Смята се, че до 5-годишна възраст почти всички деца ще се срещнат с него, каза проф. Александрова.

По отношение на грипните вируси тя добави, че пикът се очаква в края на януари и началото на февруари.

"Има години, в които грипната епидемия, сезонният грип е по-слабо проявен, съответно и години, в които е по-силно изразен. Всеки сезон е сам за себе си“, каза вирусологът.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.

БНР