Истанбулска конвенция дискусия
Истанбулска конвенция дискусия / БГНЕС
Граждански организации обсъждат сега Истанбулската конвенция
95982
Граждански организации обсъждат сега Истанбулската конвенция
  • Граждански организации обсъждат сега Истанбулската конвенция
Над 140 граждански организации са се записали за участие в обществената дискусия за Истанбулската конвенция, която се провежда в Софийския университет по инициатива на председателя на парламента Цвета Караянчева.

Интересът към общественото обсъждане е огромен, а дискусията преминава емоционално.
 

Цвета Караянчева
БГНЕС


У нас скочиха срещу Истанбулската конвенция, в нея бил записан „неутрален пол“

В началото на обсъждането министърът на правосъдието Цецка Цачева заяви пред присъстващите в залата, че конвенцията създава цялостна правна рамка за защита на жените и момичетата от насилие във всичките му форми. По повод на резервите към документа, че ще отвори вратички за признаване на еднополовите бракове тя заяви, че българската Конституция не позволява това.

Цачева уточни, че Конституцията не позволява да се признават браковете между две лица от един пол, сключени в друга държава.
 
Трябва дебат за Истанбулската конвенция, смята президентът


Цецка Цачева
БГНЕС


Омбудсманът Мая Манолова акцентира, че насилието над жени у нас е драстично. Тя цитира данни на неправителствени организации, според които всяка четвърта българска жена е жертва на насилие, т.е. 1 млн. български жени са обект на насилие.
 
„Галъп“: За 350 000 българи е нормално мъжът да удари шамар на жена

Според обществения ни защитник България няма ефективно и действащо законодателство срещу насилието над жени. По думите й държавата дори е абдикирала от проблема. Според Манолова има видове насилие, които дори не са криминализирани - като психическо насилие и принудителни бракове. Тя призова конвенцията да бъде приета, но да бъде ратифицирана с тълкувателна декларация заради резервите в обществото.
 

Мая Манолова
БГНЕС


Светият синод: Истанбулската конвенция отваря вратите към морален разпад

Старозагорският митрополит Киприян представи позицията на Светия синод, а тя е конвенцията да не бъде ратифицирана от Народното събрание. Още вчера Българската православна църква се обяви срещу приемането на Истанбулската конвенция у нас.

Днес пред Народното събрание се организираха две демонстрации - в подкрепа и против ратифицирането на документа.