В слово пред депутати и медии председателят на парламента Цецка Цачева похвали работата на настоящия парламент. Тя посочи, че пленарната зала ще гласува законопроекти с "интензивно работно време" и ще се работи всеки ден до 22 декември, като ще се почива единствено в неделя. По думите на Цачева заради това депутатите не бивало да бъдат упреквани, че коледната им ваканция е прекалено дълга. До празниците парламентът трябва да одобри едни от най-оспорваните законопроекти - за нов изборен кодекс, създаването на специализиран съд.
„Критиките, отправяни към Народното събрание, които в основата си са справедливи, искам като предколедно настроение да признаем и добрите неща, които свърши този състав на Народното събрание през изминалата година. На първо място, повече прозрачност и откритост към законодателния процес - начинът, по който става предлагането на законопроектите, тяхното обсъждане в постоянни комисии и приемането им в пленарна зала. На второ място, това е прозрачността по отношение на бюджетните разходи на Народното събрание, както и ясно изразената тенденция към икономии на тези разходи", заяви Цачева.
„Считам, че няколко законопроекта заслужават да бъдат отбелязани, тъй като те правят крачка напред в посока на горните цели, които сме си поставили. Приоритет на правителството е влизане в Шенгенското пространство, за което на нас ни е необходимо справяне с организираната престъпност, с корупционните практики, поради което считам, че законът за разкриване, установяване на конфликт на интереси е една позитивна стъпка във вярната насока. Бяха изготвени няколко регистри на Народното събрание, в това число и на сътрудниците на народните представители", добави още председателят на парламента Цецка Цачева.