Бивш спешен медик: Гелев е единственият мениджър, назначавал санитар за лекар
Бивш спешен медик: Гелев е единственият мениджър, назначавал санитар за лекар / БГНЕС
Бивш спешен медик: Гелев е единственият мениджър, назначавал санитар за лекар
72889
Бивш спешен медик: Гелев е единственият мениджър, назначавал санитар за лекар
  • Бивш спешен медик: Гелев е единственият мениджър, назначавал санитар за лекар

Д-р Георги Гелев е единственият мениджър в България, който е назначавал санитар за лекар. Думите са на д-р Жоро Симеонов, спешен медик с 25-годишен стаж, уволнен през далечната 1998-а година, когато д-р Гелев застава начело Спешната помощ.

Днес, 16 години по-късно, вече бившият лекар от Спешна помощ признава пред Дарик, че една от основните грешки в спешните центрове е раздутата администрация и фактът, че служителите в администрацията взимат повече пари от спешните лекари. Именно тези служители, според д-р Симеонов са повели протеста, а „уважението" към д-р Георги Гелев било по-скоро стремеж работещите в Спешната помощ да запазят отворени „вратичките, благодарение, на които могат да изкарат още някой лев".

В продължение на 25 години д-р Жоро Симеонов се вози в линейките, за да спасява животи. По неговите думи трудностите, за които няма обяснение, настъпват, когато д-р Георги Гелев поема Спешната помощ в областта.

„25 години трудов стаж имам в Спешна помощ. Когато Гелев дойде на работа през октомври 1997 г., първото нещо, което направи, беше да ме уволни. Той беше директор на спешната помощ в областта. Обажда се на фелдшерката и казва - Симеонов да дойде с линейката в Окръжна болница. Отивам аз, той си седи в хубавите канапета и ми казва: "Симеонов, виж целия окръг и намирай къде да работиш". Аз намерих къде да работя. Гелев е единственият български мениджър, който е назначавал санитар за лекар. Мениджър, не лекар, аз не говоря срещу лекарите. Ако това не представлява грешка на мениджмънта, аз не мога да си представя друго", добави Симеонов.

Бившият спешен медик има обяснение за протестните действия на спешна помощ, и то е, че те не са от уважение към д-р Георги Гелев:

„Това са хора, които са много безпарични. Ние работим без пари. При нас има вратички, с които можеш да спечелиш някой лев - малко извънреден труд, малко допълнително материално стимулиране. Това не е грешно".

Основната болка на д-р Жоро Симеонов обаче е в това, че администрацията взима повече пари отколкото спешните лекари. Според медика фактът, че работещите в нея са по-добре осигурени, е основна причина да протестират.

„Седят на протеста счетоводителки, касиерки и целият състав администрация. В столичната Спешна помощ има 78 човека администрация и 90 лекари. И, забележете, нито един човек в администрацията не взима лекарска заплата, а много повече, много, много повече. Защо администрацията взима повече пари от спешния лекар? Аз съм изгнил в линейките, а други не излизат от топлата стая, обаче взима повече от мен. Как се оправя спешната помощ? 25% съкращения на цялата администрация. Работил съм в девет центъра за спешна медицинска помощ, абсолютно ненужни са администрациите", добави той.

Разговорът ни бе прекъснат от една от протестиращите служителки на Центъра за спешна медицинска помощ, която определи думите на д-р Жоро Симеонов като провокация.