90% от наказателните дела в т.нар. съдилища-модели се решават в 3-месечен срок
90% от наказателните дела в т.нар. съдилища-модели се решават в 3-месечен срок / Sofia Photo Agency, архив
90% от наказателните дела в т.нар. съдилища-модели се решават в 3-месечен срок
45296
90% от наказателните дела в т.нар. съдилища-модели се решават в 3-месечен срок
  • 90% от наказателните дела в т.нар. съдилища-модели се решават в 3-месечен срок

Около 90% от наказателните дела и около 75% от гражданските дела в т.нар. съдилища-модели в България се решават в тримесечен срок. Данните съобщи за Дарик зам.-председателят на Варненския окръжен съд Милен Славов. Той участва в започналата двудневна среща, свързана с работата на съда, по проекта на „Програмата за развитие на съдебната система”. Освен ръководители и магистрати от 39 съдилища в страната, във форума в Албена участва председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев, членове на ВСС и представители на правосъдното министерство.

32 са в момента съдилищата-модели в България, които покриват критериите по проекта за добро управление и ефективност. В тези съдилища всеки месец се следи движението на делата, подчерта Милен Славов. „Разбирам, че е твърде негативна обществената нагласа в оценката на работата на съдебната система”, коментира той. По отношение на критиките срещу бавното правораздаване Славов подчерта, че в съдилищата, които доброволно са поели ангажимента да изпълняват стандартите по проекта се отчита, че около 90% от наказателните дела свършват в тримесечен срок. В същия срок приключвали и около 75% от гражданските дела.

В проекта в момента участват 32 съдилища - всички извън София. Последните, които са се включили доброволно, но и са отговорили на изискванията на Комитета за оценка, са административните съдилища във Видин, Русе и Разград и районните съдилища в Петрич, Несебър и Разлог. „Колегите от тези съдилища са разработили правила за ефективно управление на делата - т.е. има ежемесечно следене на това кога е постъпили едно дело, по каква причина то се е забавило в рамките на седмица без да има някакво законово основание”, подчерта Милен Славов. Има отговорници, които следят тези срокове и докладват своевременно на административния ръководител на съда, за да предприеме той съответните мерки.

Милен Славов обясни, че План 2 с мерки по проекта е с високи стандарти и е разписан в 24 цели. „Ако тези мерки бъдат признати от Висшия съдебен съвет и станат задължителни за всички съдилища в страната, тогава ВСС може да изиска мерките да се спазват от административните ръководители и онези, които не го правят ще си понесат съответната отговорност”, коментира още зам.-председателят на Варненския окръжен съд.

В интервю за Дарик Радка Петрова - член на ВСС от прокурорската квота, която също участва в срещата в Албена, съобщи, че в рамките на форума ще бъде обсъждано как съдилищата да публикуват навреме и на достъпно място в интернет-страниците си решенията на делата. Ще се дискутира и  нужна ли е промяна в програмата за случайното разпределение на делата, за да отпаднат съмненията в обществото и сред магистратите за манипулации.

Според Петрова, когато се говори за бързо правораздаване и антикорупционни мерки в съдебната система е важно да бъде въведено електронното призоваване по делата. Според нея редица съдилища вече го прилагат, но до година-две пращането на призовки по интернет ще бъде факт първоначално за онези дела, по които са страна държавните и общински институции, както и големи дружества. „Това е важно, защото ще доведе до елиминиране на корупционните рискове - не е тайна, че сега класическият начин на призоваване освен, че струва скъпо на съдебната система, безспорно води до отлагане на дела, понякога с активното участие на страните”, каза още Радка Петрова.