Доброволните здравни вноски в дружествата, които предлагат по-некачествени услуги, ще поскъпнат след промените в Закона за здравното осигуряване. Това заяви за Дарик Константин Велев от Асоциацията на българските застрахователи. Според предвижданите промени тези дружества ще трябва да се прелицензират като застрахователи. Велев е категоричен, че основните акционери на най-големите в бранша са застрахователни компании, така че вероятно ще има множество сливания. Техните услуги ще запазят стойността си, защото няма да им се наложи да правят подобрения и допълнителни разходи.
Според бившия здравен министър д-р Илко Семерджиев акцентът в здравната система ще се прехвърли върху обезщетенията, а не върху профилактиката.
Промените в Закона за здравното осигуряване ще бъдат разгледани в ресорната парламентарна комисия.
Ако дружествата за доброволно здравно осигуряване не се прелицензират като застрахователи, страната ни я грози глоба от над 700 000 евро от Брюксел, категорична е Даниела Дариткова от здравната комисия в парламента: "Единственото, което ни притеснява с приемането на този закон, че наистина нашите първоначални намерения бяха да се прецизира основният пакет, да се види този основен пакет със средствата, които ние знаем, че можем да отделяме годишно въз основа на здравна вноска 8 процента, за какви точно услуги стига. В рамките на този основен пакет можеше да се получат услуги, които да останат свободни за здравноосигурителните дружества".
Д-р Илко Семерджиев, който ръководи здравен фонд, обаче е категоричен, че профилактиката ще бъде изместена от фокуса на здравната система, което е пагубно: "Застраховането третира получаване на обезщетение при настъпило застрахователно събитие. Стойността на здравеопазването е в опазване на здравето, а не в лечение на вече случили се болести".
Според Семерджиев част от фондовете няма да могат да покрият новите изисквания за капитал и ще изчезнат.
От своя страна Константин Велев, който е представител на застрахователите, смята, че на пазара ще останат само добрите играчи, които предлагат качествени услуги: "Досега някои колеги можеха да минават ниско под летвата, с ниски цени, със спорно качество на услугите. Това може действително да доведе до увеличаване на цените при тях. При компаниите, при които вече ги имат тези неща, аз мисля, че няма да има никакъв проблем, тъй като няма логика тепърва да увеличават цените".
В момента на пазара оперират 19 здравноосигурителни фонда. Годишният им оборот е около 40 млн. лева.