Тенденцията на намаление на лихвите ще се запази и догодина, прогнозира Радев
Тенденцията на намаление на лихвите ще се запази и догодина, прогнозира Радев / снимка: Darikradio.bg, Людмил Кърджилов
Димитър Радев за лихвените равнища
83176
Димитър Радев за лихвените равнища
Димитър Радев за монетата от 2 лева
Интервю на Кирил Вълчев с управителя на БНБ Димитър Радев
  • Димитър Радев за лихвените равнища
  • Димитър Радев за монетата от 2 лева
  • Интервю на Кирил Вълчев с управителя на БНБ Димитър Радев

Общата тенденция на намаляване на лихвените равнища да се запази и догодина. Такава прогноза направи управителят на БНБ Димитър Радев в „Годината" на Дарик. Той допълни, че корелация между лихвите по депозитите и тези по кредитите няма да бъде и не може да бъде автоматична, защото при кредитиране банките оценяват равнището на кредитен риск.

Депозитите бележат тенденция на увеличение през годината и са около 62 милиарда лева, от които 42 милиарда са депозити на домакинствата. Това според гуверньора на БНБ, от една страна, е знак на доверие към банковата система. От друга страна, се вижда потенциалът на банките за подпомагане на икономиката, който обаче не среща адекватно търсене.

Димитър Радев очаква консолидация в банковия сектор

На въпрос какви са мащабите на кредитирането през 2015 година, централният банкер посочи, че няма съществени, определени тенденции нито в едната, нито в другата посока. Общо вземанията по кредити са около 50 млрд. лева, от които около 18 млрд. лв. са от домакинствата, каза той. На въпрос дали това означава, че при 60 млрд лв. депозити, 50 млрд. са завъртени в кредити, той каза, че най-общо казано е така, въпреки че сметката не се прави точно по този начин.

"Имаме значителна ликвидност, която може да се използва. Големият въпрос тук е какво ще стане през следващата година. Мисля, че тази тенденция на намаление на лихвените равнища ще се запази", каза Радев.

Ще обеднеем ли, ако се въведе еврото

На въпрос дали прогнозата на шефа на БНБ е, че лихвите и по депозити, и по кредити ще се понижават догодина, той отговори: "Общата тенденция ще бъде в посока намаление. Това, което е много важно да се каже, е, че корелацията между лихвите по депозитите и лихвите по кредитите няма да бъде и не може да бъде автоматична, тъй като банките при кредитирането трябва да оценяват и равнището на кредитен риск", каза той.

Монетата от 2 лева се сече, за да се пестят пари от печатане на банкноти. Това стана ясно още от думите на управителя на БНБ Димитър Радев в „Годината" на Дарик. Той обясни, че банкнотата е по-скъпа, защото трябва да се печатат много, а трайността им е малко повече от година, докато тази на монетите може да достигне 30 години.

12 милиона монети сменят двулевката

Желанието да се оптимизират разходите за парично обращение - това е знакът, който се дава с монетата от 2 лева, стана ясно от думите на Димитър Радев. Печатането на банкноти е по-скъпо отколкото отсичането на монети, тъй като трайността на банкнотите е малко повече от година, а тази на монетите може да достигне и 30 години. Това намалява общите разходи на паричното обращение и това е основният знак, няма никакъв друг скрит смисъл в отсичането на новата монета от 2 лева, категоричен е Радев.

Цялото интервю на Кирил Вълчев с управителя на БНБ Димитър Радев чуйте в звуковия файл