Повишение в цената на меда с до 1-2 лева за килограм вече е факт на пазара, а причината е в по-ниските добиви през миналата година. Килограм манов мед достига на места в страната до 18 лева, докато миналата година цените бяха около 15-16 лева. Това обясни за Дарик председателят на Съюза на българските пчелари инж. Михаил Михайлов. Не липсват и измамниците на пазара. Порочна практика при търговците е да се разрежда медът с глюкоза, фруктоза и дори нишесте.
Заради лошото време през миналата година добивите от мед за паднали значително, което води и до повишаване на цената за килограм качествена продукция, обясни председателят на Съюза на българските пчелари инж. Михаил Михайлов.
Акациевият мед стига до цени от 11-13 лева за килограм, а мановият - 13-15 лева за килограм, а на места и до 18 лева/кг. Поскъпването се обяснява с недостига на количества. Цените на българския мед зависят от добивите, напомни Михайлов.
Сред най-честите измами на пазара е разреждането на меда с други продукти. Освен глюкоза и фруктоза, измамниците слагат към меда дори нешесте, каза Михайлов. „Най-често медът се декристализира, тоест разтопява се и тогава, когато той е истински, той кристализира отново. Но когато не е, той продължително време може да бъде в течно състояние", каза председателят на пчеларския съюз.
На днешния ден православната църква почита паметта на свети Харалампий. Светецът се приема и за покровител на пчеларите. Затова на този ден се носи мед за освещаване в църквата, за да има здраве и мед през цялата година. Смята се, че този мед е придобил лековити сили, затова се пази за специални случаи през цялата година.