Лукарски кани китайския бизнес в индустриалните ни зони и София тех парк
Лукарски кани китайския бизнес в индустриалните ни зони и София тех парк / снимка: Пресцентър, Министерски съвет

Министърът на икономиката Божидар Лукарски е представил България като отлично място за правене на бизнес, което предлага значителни икономически и логистични предимства на китайските компании. Той е направил това по време на сесията на Петия икономически форум Китай и страните от Централна и Източна Европа в Суджоу, посветена на развитието на индустриалните паркове, става ясно от съобщение на правителствената пресслужба. По думите на Лукарски, стратегическата локация и добра инфраструктурна свързаност позиционират България като Източната врата на Европа.

Лукарски: България може да бъде платформа за търговията между Китай и ЕС

Като приоритетни за България сектори, в които имаме потенциал за привличане на китайски инвестиции, министърът на икономиката е посочил машиностроенето, автомобилната индустрия, електрониката и електротехниката, информационните и комуникационните технологии, химическата и фармацевтичната промишленост, земеделието и хранително-вкусовата промишленост, както и съвместното изграждане на индустриални зони и технологични паркове. От името на българското правителство той е отправил покана към китайските компании да инвестират в българските индустриални паркове като стратегически инвеститори за съвместно изграждане или като индивидуални инвеститори в своите конкретни сектори. Ние предлагаме индустриални и високотехнологични паркове и зони които се ползват с подкрепа от държавата, и които смятаме, че ще са от интерес за китайските компании, е подчертал той.

Борисов убеждава китайски бизнесмени да инвестират у нас

Конкретно министър Лукарски е представил Икономическа зона Божурище, управлявана от държавната Национална компания Индустриални зони. Зоната е със стратегическо местоположение в близост до столицата и се простира на площ от около 2,7 млн. кв. метра. Има добре развита инфраструктура и е насочена към производство, логистика и услуги.

„София Тех Парк" е бил лансиран като първият научен и технологичен парк в България, предоставящ отлична възможност за разширяване на дейността на R&D центрове от Китай в Европа. Основният фокус на парка е върху ИКТ; естествени науки - биотехнологии, храни и селско стопанство; зелена енергия и чисти технологии. Компанията е собственост на държавата.

Китайци ще строят завод за олио в Бургас

Еврокитайската икономическа зона Тракия е била презентирана като публично-частна инициатива, включваща девет общини, шест индустриални зони и три клъстера в региона на Пловдив в Централна България. До момента зоната успешно е привлякла инвестиции от над 1 млрд. евро и над 110 чужди и местни водещи компании. Целта на зоната е да създаде мост между Китай и Европа и да се превърне в център на индустрията, търговията и модерна логистика. Разположена е стратегически на магистрала Тракия, която свързва Европа с Турция и Близкия Изток. Министър Лукарски е изразил надежда, че предстоящата концесия на летище Пловдив допълнително ще подпомогне логистиката и развитието на бизнеса в този регион. Първият етап от развитието на зоната предвижда инвестиции на стойност от 150 млн. евро.

„Логистичен хъб Пловдив има за цел за съчетае увеличаващия се карго трафик от Китай към ЕС чрез електронната търговия с интегрирана логистика и авиационен проект. Конкурентните предимства на проекта са в интегрирането на неговите компоненти - Пловдивското летище, намиращите се в близост икономически зони, свободната търговска зона, като по този начин се изгражда „one-stop shop" (едно гише) за китайските компании вносители в ЕС", е пояснил икономическият ни министър. Според него, тези предимства, съчетани с благоприятния икономически, данъчен и ценови режим, правят България конкурентна спрямо другите европейски входни точки към пазара на ЕС.