Имаме шанс за изравняване на субсидиите за земеделските производители
Имаме шанс за изравняване на субсидиите за земеделските производители / снимка: БГНЕС, архив

България има голям шанс да изравни субсидиите си за земеделските производители с тези в останалите страни в ЕС, коментира пред журналисти зам.-министърът на земеделието и храните Светлана Боянова след откриването на  кръгла маса, посветена на европейския дебат за Общата селскостопанска политика. Страната ни ще настоява да не се намалява бюджетът за земеделския сектор в рамките на съюза.

Според Светлана Боянова България ще получи подкрепа от останалите страни членки на ЕС за изравняване на отпусканите субсидии за земеделските производители.

“България със сигурност ще спечели от Общата селскостопанска политика. Точно затова ние заявяваме, че позицията на България е против ренационализацията на селскостопанската политика, тоест да премине на ниво държави членки. Ние настояваме тя да бъде общностна политика и в следващия програмен период. Това, което ние ще отстояваме като позиция на България, по-ранното изравняване на субсидиите за земеделските производители от различните страни членки на Европейския съюз - стари и нови и ние трябва да имаме конкурентни земеделски производители на колегите им от останалите страни членки, които получават по-голяма подкрепа”, каза Боянова.

Зам. земеделският министър отчете, че с прилагането на Общата селскостопанска политика у нас се е повишила конкурентноспособността на българските стопанства.