Декларация призив за чиста енергия и устойчиво развитие подписаха и приеха на последното си заседание за 2008 година, общинските съветници от Козлодуй. В нея те призовават Парламента на Република България,
Европейския парламент и Съветът на европейския съюз за преразглеждане на условията за спиране на 3-4 блок и бързото им въвеждане в експлоатация. Непосредствено преди коледните и новогодишни празници председателят на ОбС Козлодуй – Иво Симеонов, връчи официално документа на Владимир Уручев. „Позицията на ОбС е изключително правилна, но за да тръгне каквато и да е процедура в Европейската комисия, трябва България официално да заяви позицията си”, каза евродепутатът.
За да се задвижи механизмът в Европа призивът трябва да бъде адресиран и до българското правителство, защото именно то трябва да започне кампания за повторен пуск на двата блока като антикризисна мярка, добави още той. Владимир Уручев се ангажира да връчи документа в европейските институции още в първите работни дни на 2009 година.