Осем човека от дома в с. Горна Вереница вече месец живеят в уютно жилище
Осем човека от дома в с. Горна Вереница вече месец живеят в уютно жилище / netinfo

Преходното жилище "Достоен живот" в село Горна Вереница вече работи. От началото на май екип от 8 служители е назначен да помага на домуващите да се грижат за себе си в среда близка до семейната, съобщи кметът на община Монтана Златко Живков. Проектът е с продължителност 1 година от 1 декември 2008 до 30 ноември 2009 г.

Хора с увреждания от специализираната институция в селото, които в по-голяма степен могат самостоятелно да се грижат за себе си, са настанени в преустроения първи етаж на дома в "преходно жилище". Четири жени и четирима мъже са настанени  по двама в четири спални помещения.

Жилището разполага със стая за рехабилитация, трапезария с кухненски блок, беседка в двора, където домуващите днес са посадили и цветя, разказаха служителите от дома. Ремонтните дейности на жилището са за повече от 27 хиляди евро. 16 хиляди евро са вложени пък в обзавеждане и оборудване, спално бельо и други консумативи.

С решение на общинския съвет Община Монтана ще кандидатства то да стане делегтирана дейност след приключването на проекта в края на месец ноември тази година. Издръжката на дома по сегашни изчисления, с 8 домуващи и 5 човека персонал, е около 50 хиляди лева годишно, уточниха от общинската управа в Монтана.

Проектът Преходно жилище "Достоен живот" - алтернатива на специализираната институция в село Горна Вереница се финансира от Програма ФАР 2006 на Европейския съюз и е на обща стойност 108 хиляди 180 ерво.